An analysis of China's approach to Liberal International Order from theoretical and empirical points of view
Çin'in Liberal Uluslararası Dünya Düzeni'ne kurumsal ve empirik açılardan yaklaşımının bir analizi
  1. Tez No: 694366
  2. Yazar: IFRAH WALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR TARIK OĞUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Liberal Uluslararası Düzen (LUD), soğuk savaş sonrası ABD hegemonik düzeninde örtülü olarak devam etmektedir. Bu tez, Çin'in LUD'a yaklaşımını teorik ve ampirik bir perspektiften incelemektedir. İkincil araştırmalar kullanılarak betimsel bir analiz yapılmaktadır. Uluslararası ilişkiler kuramsal toplumsallaşma anlayışı ele alınmaktadır. LUD'un evrimi, LUD'un alanları, kurucu normları ve ilkeleri ele alınmaktadır. Çin'in düzen unsurlarının normlarına ve kurumlarına sosyalleşmesi analiz edilmektedir. Bulgular, Çin'in uluslararası düzende bir liderlik pozisyonu elde etmeye çalışırken ulusal çıkarlarını korumak için çeşitlendirilmiş bir strateji izlediği sonucuna varmaktadır. Çin düzeni bastırmaya çalışmadığı gibi düzen içinde pasif bir aktör olarak da kalmıyor. Giderek daha etkili bir ulus olarak Çin, düzenin değerleriyle uyuşmayan veya ulusal çıkarlarını tehdit etmeyen yönlerine meydan okuma, biçimlendirme ve reform yapma konusundaki istekli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Liberal International Order (LIO) remains embedded in the post-war US hegemonic order. This thesis delves into China's approach towards LIO from a theoretical and empirical perspective. A descriptive analysis is conducted utilizing secondary research. International relations theoretical understanding of socialization is considered. The evolution of the LIO, the domains of the LIO and its constitutive norms and principles are discussed. Socialization of China to the norms and institutions of the elements of the order is analyzed. The findings conclude that China pursues a diversified strategy to safeguard its national interests while striving to obtain a leadership position within the international order. Neither is China working to suppress the order nor is it staying as a passive subject to it. As an increasingly influential nation, China has displayed its willingness to challenge, mold and reform the aspects of the order which do not align with its values or threaten its national interests.