Geopolitics of ideology: The impact of foreign powers on opposition thought in post-Nazarbayev Kazakhstan
İdeolojının jeopolıtığı: Nazarbayev sonrası Kazakistan'da muhalif düşünce üzerinde yabancı güçlerin etkisi
  1. Tez No: 1020074
  2. Yazar: XENIYA BUTAKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. YÜKSEL ALPER ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Global İlişkiler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Global İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, ideolojik jeopolitik çerçevesinde, Nazarbayev sonrası Kazakistan'da muhalif düşüncenin oluşumu ve evrimi üzerindeki yabancı güçlerin etkisini incelemektedir. Nursultan Nazarbayev'in 2019'da istifasının ardından Kazakistan, kurumsal süreklilik, baskın parti sistemi ve yönetilen siyasi çoğulculuk ile karakterize edilen bir siyasi dönüşüm dönemine girmiştir. Bu bağlamda, ABD, Avrupa Birliği, Rusya ve Çin de dahil olmak üzere dış aktörler, siyasi söylemi, ideolojik yönelimleri ve muhalefet seferberliği modellerini şekillendirmek için giderek daha fazla yumuşak güç araçları kullanmıştır. Bu çalışma, teorik olarak Joseph Nye'nin yumuşak güç kavramına dayanmaktadır ve parti sistemi teorisi ile siyasi iletişim çalışmaları yaklaşımlarını içermektedir. Metodolojik olarak, araştırma, muhalefet hareketlerinin söylem analizini, yabancı destekli bilgilendirme ve eğitim girişimlerinin içerik analizini ve Nazarbayev sonrası dönemde faaliyet gösteren kilit siyasi aktörlerin vaka çalışmalarını birleştiren nitel bir tasarım benimsemektedir. Özellikle, dış ideolojik etkiyi aracılık eden ve sınırlayan merkezi bir kurumsal mekanizma olarak baskın partinin (AMANAT) rolüne dikkat edilmektedir. Bulgular, yabancı ideolojik etkinin farklı biçimlerde tezahür ettiğini göstermektedir: Batılı aktörler öncelikle dijital platformlar ve sivil toplum girişimleri aracılığıyla demokratik ve liberal anlatıları teşvik ederken; Rusya dilsel, kültürel ve medya temelli etkiye dayanmaktadır; Çin ise eğitim işbirliği ve ekonomik ortaklığa odaklanan pragmatik bir model geliştirmektedir. Bununla birlikte, bu dış etkiler doğrudan sistemik siyasi değişime dönüşmemektedir, çünkü Kazakistan'ın baskın parti çerçevesi tarafından seçici olarak filtrelenmekte ve bu çerçeve siyasi istikrarın ve ideolojik düzenlemenin temel kaynağı olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of ideological geopolitics as it has influenced and shaped the emergence and development of opposition thought in post-Nazarbayev Kazakhstan by foreign powers. After Nursultan Nazarbayev's resignation in 2019, Kazakhstan embarked on a trajectory of political change hallmarked by institutional continuity, a party-dominant system and controlled pluralism. In this environment, external forces - including the US, the EU, Russia and China – have increasingly deployed their own soft power tools in order to influence political narratives, ideological alignments and dynamics of opposition mobilization. The analysis is based on Joseph Nye's theory of soft power, and applies party system and political communication theories. Methodologically, the study uses a qualitative approach whereby discourse and opposition movements, foreign-sponsored informational/educationalcampaigns,andthepoliticalelitewereiteratively analyzed though case studies from within post-Nazarbayev times. Special emphasis is placed on the significance of the ruling party (AMANAT) as a key institutional approach through which external ideology is mediated and checked. The evidence suggests that foreign ideological influence comes in diverse styles: Western actors export democratic and liberal storylines along digital channels and via civil society engagement, Russia follows a strategy of linguistic, cultural and media-based influence while China offers a more institutionalized brand of cooperation which shifts between educational partnerships and economic assistance. However, these external factors do not always transfer in such a way as to change the Kazakhstani political system at an institutional level because Kazakhstan's dominant-party system has acted as the primary element of moderation and regulation.