Gender, contested intimacies, and subjectivities in the field of theatre in Turkey
Türkiye'de tiyatro alanında toplumsal cinsiyet, çatışmalı yakınlıklar ve öznellikler
- Tez No: 694396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK CAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin tiyatro alanındaki toplumsal cinsiyet temelli hiyerarşi ve tahakküm biçimlerini üreten, muhafaza eden ve normalleştiren kurumsal ve kültürel yapıları incelemektedir. Tiyatro alanında oyuncu, yazar, yönetmen, tasarımcı ve teknisyen olarak çalışan 15 tiyatrocuyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlara dayanan bu çalışma, #MeToo hareketi sonrası dönemde toplumsal cinsiyet ve sanat literatürüne Avrupa-merkezli olmayan bir bakış açısı getirmeyi ve Türkiye'deki tiyatro çalışmalarına toplumsal cinsiyet bakış açısıyla yaklaşmayı hedeflemektedir. İlk olarak, teatral yakınlık kavramını merkeze alarak, oyuncuların bedenlerinin yakınlık gerektiren sahnelerde nasıl hareket etmeleri gerektiğine ilişkin muğlak söylem ve pratiklerin, Türkiye'deki tiyatro alanındaki cinsel taciz kültürünü gizlediğini ve yeniden ürettiğini öne sürüyorum. Ardından, tiyatro sahnesinde yakınlık barındıran karşılaşmaların kadınlar ve LGBTQİA+ bireyler için kendi içinde güçlendirici ve özgürleştirici olmadığını, aksine bu karşılaşmaların kapsamının belirsizliğinin oyuncuları savunmasız kıldığını, beklenmedik cinsel tacizlere açık hale getirdiğini ve toplumdaki hegemonik ataerkil eğilimleri yeniden üretmeye katkı sağladığını iddia ediyorum. Son olarak, kadınlar ve LGBTQİA+ bireyler tiyatro performansları sırasında yaşadıkları rahatsız edici deneyimleri ve bunlarla mücadele etmek için geliştirdikleri gündelik pratiklerini paylaştıkça, görünürde ilerici ancak çoğu zaman normatif olan bazı eğilimlerin feminist tartışma ve müdahalenin nesnesi haline geldiğini ve böylece daha eşitlikçi ve cinsiyetçi olmayan bir tiyatro eğitim ve üretim süreçlerinin önünü açtığını iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis examines institutional and cultural structures that produce, sustain and normalize gender-based hierarchies and domination in Turkey's theatre field. Drawing upon the semi-structured interviews with 15 theatre professionals working in the field of theatre as an actor, writer, director, designer, or technician, the thesis brings a non-Eurocentric perspective to gender and art literature in the post-#MeToo era and a gender perspective to theatre studies in Turkey. Using the analytical lens of theatrical intimacy, I first argue that the ambiguous discourses and practices surrounding how performers' bodies act in intimate encounters, conceal and reproduce sexual harassment culture in Turkish theatre. Second, intimate encounters in theatre are not in and of themselves empowering or liberating for women and LGBTQIA+ individuals. On the contrary, uncharted territory of intimate encounters renders performers vulnerable to the unexpected forms of sexual harassment and contributes to the reproduction of hegemonic patriarchal conventions in society. Finally, as more women and LGBTQIA+ people share their uncomfortable experiences during theatre performances as well as their hidden and everyday strategies to prevent them, the seemingly progressive but mostly normative conventions become the subject of feminist discussion and intervention and pave the way to a more egalitarian and non-sexist education and production processes in theatre.