Türkiye'de dönüşen gazetecilik olgusu ve basın çalışanlarının durumuna ilişkin bir alan araştırması
A field research for press employees and converted journalism fact in Turkey
- Tez No: 694402
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Gazetecilik tüm meslek grupları içinde, toplum adına gerçeğin aktarılmasını sağlama misyonu ile başlı başına farklılığını ortaya koyar. Ortak insani hak ve özgürlükler temelinde ezilenin hakkını koruyan, mağdurun sesini duyuran gazetecilik bu nedenle içinde bir nebze bile olsa kahramanlık taşır. Türkiye özelinde ise mesleğin karakteri, gazeteciliğin anavatanı sayılan ABD ve Avrupa'dan farklı ve kendine has gelişim çizgisi içinde şekillenmiştir. Bu çalışma, kendi tarihi içinde ve aynı zamanda dünyadaki egemen siyasi, sosyal, ekonomik politikaların Türk basınını nasıl etkilediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezde 'dönüşüm' olarak ifade edilen olguyu görünür kılmak ise bir karşılaştırmayı gerektirmektedir. Bu nedenle anlatım, gazetecilik mesleğinin doğuşundan itibaren ABD ve Avrupa'yla paralel tarihi düzlemde gerçekleştirilmiştir. Bunu gerçekleştirirken de literatür taraması, çeşitli araştırmalar, gazete haberleri, köşe yazıları ve basın çalışanlarına yönelik anketler kullanılmıştır. Tez kapsamında gerçekleştirilen alan araştırmasının ise basın çalışanları açısından yakın tarihli yapılmış bir özeleştiri olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Journalism, among the other professionals, reveals its own distinctiveness with the mission of ensuring the truth in the name of society. On the basis of common human rights and freedom doctrines, the journalism to some extent carrying the role of being a hero, announces both the voice of the victims and also the rights of the oppressed people. As for Turkey, the characteristics of the journalism has been shaped in its own distinctive development line differing from the USA and Europe of which are considered as the homelands of the journalism. This study in its history, also intends the introduction of how the dominant political, economic and social policies in the World effect the Turkish press. A comparison is required to make the 'fact' in our thesis apparent. Thats the reason why, this thesis is written from the birth of journalism in historical parallel to the USA and Europe. So, the literature searches, newpaper news, columns by the columnists, questionaires for press employees and some other various researches have been used in the thesis. With the field research carried out within the thesis is aimed to introduce a recent self criticism for the press employees.