Frames of Afghan refugees in Pakistani politics
Pakistan siyasetinde Afgan mültecilerin çerçeveleri
  1. Tez No: 694414
  2. Yazar: FATIMA SOHAIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN AYDEMİR ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Pakistan, kırk yılı aşkın bir süredir Afgan mültecilere ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra, özellikle 2008'den bu yana Pakistan'daki terör saldırılarının artmasıyla birlikte, Pakistan'ın bu bu şekilde kuçak açmanın sonsuza kadar devam etmesi pek mümkün görülmemektedir. Siyasi partiler ve Pakistan Ordusu mültecilerin Afganistan'a geri gönderilmesi çağrısında bulundu. Bu çalışma, Parlamento, Facebook, Twitter ve basın bültenlerinde Afgan mülteciler için kullanılan çerçevelemelerin siyasi partiler arasında değişip değişmediğini, çerçevelemenin zaman içinde mi yoksa kurumsal ortamlara göre mi değişiklik gösterdiğini bulmaya çalışmaktadır. Çalışma, Pakistanlı parlamenterlerin, ana akım siyasi partilerin ve Pakistan Ordusu gibi diğer ilgili aktörlerin tartışmalarında Afgan mültecileri nasıl çerçevelediklerini ve olası farklılıkların arkasındaki nedenleri incelemektedir. Bu amaca doğrultusunda meclis tartışmaları, sosyal medya ve basın bültenlerinde nitel bir içerik analizi yapılmaktadır. Bu araştırma 2008'den 2020'ye kadar olan on yıldan fazla bir zaman dilimini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Pakistan has been hosting Afghan refugees for more than forty years. Nevertheless, an endless welcome is hardly the case in Pakistan especially with the increase in terror attacks in Pakistan since 2008. Political parties and Pakistan Army called for repatriation of refugees back to Afghanistan. The study tries to find out the common frames used for Afghan refugees in Parliament, Facebook, twitter and press releases, whether the frames vary across political parties and whether the framing change over time or with change in institutional settings e.g. parliament, social media? The study examines the way Pakistani parliamentarians, mainstream political parties and other relevant actors such as Pakistan Army frame Afghan refugees in their discussions and the reasons behind possible variance. A qualitative content analysis is conducted on parliamentary debates, social media and in press releases to achieve this goal. The study covers a time period of more than a decade, from 2008 to 2020.