5-6 yaş çocuklarının ve ailelerinin doğru beslenme davranışlarına yönelik farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of the awareness of 5-6 years old children and their families on correct nutritional behaviors
- Tez No: 694415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU YALMAN POLATLAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÇAKIR BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, okul öncesi dönem 5-6 yaş çocukların doğru beslenme farkındalıklarının incelenmesi, çocukların en çok tükettiği besin grubunun belirlenmesi, tükettikleri besinlerin yeterli ve dengeli beslenmeye uygun olup olmadığı hakkında bilgi edinilmesi ve bunların incelenmesi amacıyla yapılmaktadır. Nitel bir araştırma olarak tasarlanan bu çalışmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden, ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Araştırma 2019-2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı özel bir gündüz bakımevinde eğitim almakta olan beş-altı yaş grubuna devam eden 20 çocuk ve 12 ebeveyn ile gerçekleştirilmiştir. Çocukların doğru beslenmeye yönelik farkındalıklarını ortaya çıkarmak amacıyla veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ''Süper Dedektif'' görüşme formu, ''Aile Bilgi Formu'', ''Aile Soruları Görüşme Formu'' ve ''Resimli Anket Formu'' kullanılmıştır. Çocuklarla ve ebeveynlerle yapılan birebir görüşmeler sonucunda elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda çocukların beslenmeyi sağlıklı beslenme, sevdikleri besinler, sevmedikleri besinler, az ya da çok yemek yeme, alışverişte besin seçimleri, sağlıklı ve sağlıksız yiyecekler, ile ilişkilendirdikleri belirlenmiştir. Çocukların beslenmeyi farklı kategoriler oluşturarak algıladıkları ve ailelerin de çocukların beslenme bilgilerinin oluşumunda etkileri olduğu ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler; Okul Öncesi Dönem, Beslenme, Okul Öncesi Dönemde Beslenme, Beslenme Farkındalığı
Özet (Çeviri)
This study is carried out in order to examine the correct nutrition awareness of preschool children aged 5-6, to determine the food group that children consume most, to obtain information about whether the foods they consume are suitable for adequate and balanced nutrition and to examine them. In this study, which was designed as a qualitative research, criterion sampling, one of the purposeful sampling methods, was used. The research was carried out with 20 children and 12 parents in the five-six age group who are studying in a private day care center affiliated to the Istanbul Provincial Directorate of Social Services in the 2019-2020 academic year.“Super Detective”interview form,“Family Information Form”,“Family Questions Interview Form”and“Picture Questionnaire Form”developed by the researcher were used as data collection tools to reveal children's awareness of proper nutrition. The data obtained as a result of one-to-one interviews with children and parents were analyzed by descriptive analysis method. As a result of the analyzes, it was determined that children associate nutrition with healthy eating, foods they like, foods they dislike, eating less or more, food choices in shopping, healthy and unhealthy foods. In summary, it has been revealed that children perceive nutrition by creating different categories and that families have an impact on the formation of children's nutritional knowledge. Keywords; Preschool Period, Nutrition, Preschool Nutrition, Nutrition Awareness