Üçüncü dalga feminizm'in Türkiye'ye yansımaları
Reflections of third wave feminism on Turkey
  1. Tez No: 694440
  2. Yazar: ABDULLAH SÜREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAY ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kadınlar, toplumsal, siyasal, ekonomik ve hukuki alanlarda var olan eşitsizliklere karşı, geçmişten günümüze sürekli bir mücadele içinde olmuşlardır. Aydınlanma dönemini takiben, 19. yüzyılın ortalarından itibaren, var oluşları için, erkeklerle eşit hak, eşit statü ve özgürlükler için mücadelelerini artıran kadınlar; cinsiyet eşitsizliğine karşı tavır alıp, kamusal ve özel alanlarda maruz kaldıkları baskılar ile denetimlerin ortadan kaldırılması gerekliliğini savunarak, evrensel ve bireysel düzeyde meşru haklarını savunmuşlardır. Kadınların ataerkil toplumsal düzenin baskısından kurtulmak için 1960'lı yıllardan başlayarak günümüze kadar sürdürdükleri mücadeleler kapsamında gelişim gösteren feminizm, tarihsel olarak 3 dalgaya ayrılmaktadır. 19. yüzyıldan 21. yüzyıla uzanan süreçte feminizm hareketi içindeki kadınlar, düşünsel ve eylemsel düzeyde çeşitli kuram ve ideolojilerden yararlanmışlardır. Bunun sonucunda değişik feminist yaklaşımlar ortaya çıkmış ve bu yaklaşımların her biri siyasal literatüre kendince katkı sağlamıştır. Üçüncü dalga feminizm, siyaset, ekonomi, hukuk, sosyal yaşam ve kültür alanlarında kadınların karşılaştığı sorunları mikro politik bir yaklaşımla ele almaktadır. Üçüncü dalga feminizm kendinden önceki feminist dalgaların bahsi geçen konulara genel çerçevedeki yaklaşımını reddederek, daha ayrıntılı bir yaklaşım sergilemektedir. Zira üçüncü dalga feminizm, farklı toplumlarda veya kültürlerde yaşayan kişilerin farklı sorunları olacağı kabulünden hareketle, olayları daha spesifik bir yaklaşımla değerlendirmektedir. Ayrıca üçüncü dalga feminizm, kendinden önceki feminist dalgaların ele aldığı konuları kapsamasının yanında, bu dalgalara göre çok daha çeşitli konu ve meselelere değinmektedir. Bu çalışmada, literatür taraması yöntemiyle, Üçüncü dalga feminizmin Türkiye yansımaları ele alınarak, bu dalganın Türk toplumunda meydana getirdiği değişim ve dönüşümler incelenip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, women have been in a constant struggle against inequalities in social, political, economic and legal fields. Following the Enlightenment period, from the middle of the 19th century, women increased their struggle for their existence, equal status with men, equal rights and freedoms; They took a stand against gender discrimination and defended their legitimate rights at the universal and individual level by arguing that the pressures and controls they were exposed to in public and private areas should be abolished. Feminism, which has developed within the scope of the struggles women have continued since the 1960s to get rid of the oppression of the patriarchal social order, has historically been divided into 3 waves. In the period from the 19th century to the 21st century, women in the feminism movement benefited from various theories and ideologies at the intellectual and operational level. As a result, different feminist approaches have emerged and each of these approaches has contributed to the political literature in its own way. Third wave feminism deals with the problems faced by women in the fields of politics, economy, law, social life and culture with a micro-political approach. Third Wave feminism takes a more detailed approach, rejecting the general approach of previous feminist waves to the aforementioned issues. Because, third wave feminism evaluates events with a more specific approach, based on the acceptance that people living in different societies or cultures will have different problems. In addition, third wave feminism covers the issues that previous feminist waves dealt with, but also touches on much more diverse issues than these waves. In this study, the reflections of third wave feminism in Turkey were examined and the changes and transformations brought about by this wave in Turkish society were examined and evaluated with the literature review method.