Yargı kararları ışığında Türk vergi hukukunda muvazaa ve peçeleme işlemleri
Collusion and fictitious transactions in the Turkish Tax Law in the light of judicial decisions
  1. Tez No: 694441
  2. Yazar: AHMET ONARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çağdaş toplumlarda devletler, yüklenmiş olduğu misyon gereği kamu gelirlerine ihtiyaç duymaktadır. Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesi için vergi toplanarak vergi geliri elde edilmesi, devletlerin geçirmiş olduğu uzun bir evrimin sonucudur. Bununla birlikte vergilerin, devletin üstün egemenlik gücüne dayanılarak toplanmasının yanı sıra, vergilendirmede keyfiyete engel olan bireyleri koruyucu anayasal ilkeler de mevcuttur. Bunlardan en önemlileri, 1982 Anayasası'nda yer alan eşitlik ve mali güce göre vergilendirme ilkeleridir. Bu kapsamda Türk vergi sistemine ilişkin uygulamalarda, devletin kamu hizmetlerini görürken ihtiyaç duyduğu vergi gelirlerinde kayba sebebiyet veren ve aynı zamanda eşitlik ve mali güce göre vergilendirme ilkelerine de zarar veren bazı işlemler mevcuttur. Bu işlemler, muvazaa ve peçeleme işlemleridir. Türk vergi sistemi içerisinde mükellef ve vergi sorumlularının sözleşme özgürlüklerini kullanarak, vergiden kaçınma veya vergiden kaçırma amacıyla giriştikleri bu işlemler, vergi hukuku açısından tespiti, nitelendirilmesi ve yargı aşamasında ispatı çok önemli hususlardır. Vergi mevzuatının kapsamlı ve karmaşık yapısı sebebiyle bu işlemler çok farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu işlemlerin dinamik yapısı sebebiyle de yeni peçeleme ve muvazaa işlemleri de ortaya çıkabileceğinden, bu işlemleri mevzuat kapsamında yasaklamak kalıcı bir çözüm olamayacaktır. Bu sebeple muvazaa ve peçeleme işlemlerin önlenmesine yönelik çabaların en başında doğru nitelendirme ile etkin ve etkili bir yargılama sistemi olması gerekmektedir. Peçeleme ve muvazaa işlemlerinin içeriğini belirlemek, yargı kararlarında bu işlemlerin ne şekilde ele alındığı göstermek, akademik literatüre katkı sağlamak ve vergi hukuku alanında üzerinde sınırlı çalışma yapılmış bir konuyu incelemenin yararlı olacağı sebebiyle, peçeleme ve muvazaalı işlemler, araştırma konusu olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında, muvazaa ve peçeleme işlemleri kavramları, bu kavramların benzer diğer kavramlardan farkları, yargı kararları ve öğreti doğrultusunda bu işlemlerin ne şekilde ortaya çıktığına yönelik örnekler ve bu işlemlerin ispatının ne şekilde olacağı hususları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In contemporary societies, states need public revenues due to the mission they have undertaken. Obtaining tax revenue by collecting taxes for the fulfillment of public services is the result of a long evolution that states have gone through. However, in addition to the collection of taxes based on the superior sovereign power of the state, there are also constitutional principles that protect individuals that prevent arbitrariness in taxation. The most important of these are the principles of equality and taxation according to financial power in the 1982 Constitution. In this context, there are some transactions in the Turkish tax system that cause loss in the taxes that the state needs while performing public services, and also harm the principles of taxation according to equality and financial power. These processes are collusion and fictitious. In the Turkish tax system, these transactions, which taxpayers and taxpayers undertake with the aim of avoiding or evasion tax by using their freedom of contract, are very important issues in terms of tax law, their identification, qualification and proof at the judicial stage. Due to the comprehensive and complex nature of tax legislation, these transactions occur in many different ways. Because of the dynamic nature of these transactions, new fictitious and collusion transactions may arise, therefore prohibiting these transactions within the scope of the legislation will not be a permanent solution. For this reason, it is necessary to have an effective and effective judicial system with correct qualification at the beginning of the efforts to prevent collusion and fictitious. To determine the content of fictitious and collusion transactions, to show how these processes are handled in judicial decisions, to contribute to the studies and because of the limited work done in the field of tax law, fictitious and collusion transactions have been determined as the research subject. Within the scope of the study, the concepts of collusion and veiling, the differences of these concepts from other similar concepts, examples of how these transactions emerged in the direction of judicial decisions and doctrine, and how these transactions would be proved were discussed.