Türk Vergi Hukukunda sahte belge düzenleme ve kullanma fiillerinin zararları ile bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri
Damages of actions of issuing and using fake documents in Turkish Tax Law and solution suggestions for these problems
  1. Tez No: 771180
  2. Yazar: MELİH ÇAMCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VOLKAN ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada vergi denetim sistemi ve yargı kararları ışığında, sahte belge düzenleme ve sahte belge kullanma fiillerinin zararları ortaya konularak, bunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Sahte belge düzenleme ve kullanma fiillerinin, başta hazine gelirlerini azaltması olmak üzere, kayıt dışılık, gelir dağılımının bozulması ve güven kaybı gibi ekonomik, sosyal ve mali boyutları olan birçok zararı bulunmaktadır. Sahte belge düzenleme ve kullanma fiillerine yönelik yürütülen vergi incelemeleri vergi incelemelerinin büyük kısmını oluşturması nedeniyle denetim gücünün etkin ve verimli kullanılmasını engellemekte, ayrıca beşerî sermayenin atıl kalmasına neden olmaktadır. Bu kapsamda mükellefler için kriterler aranması, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması ile işlemlerin elektronik ortamda kayıt altına alınması, gelir uzmanlarının incelemeye yetkilendirilmesi, katma değer vergi (KDV) sisteminin güncellenmesi gibi sorunların çözümlerine ihtiyaç vardır. Tüm bunların yanında ödül ve teşvik sisteminin uygulanması ve sivil toplum kuruluşları ile uyumlu politikalar üretilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede elde edilen çözüm önerilerine, literatür kaynakları ve yargı kararlarının yanı sıra vergi müfettişleriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the light of the tax audit system and judicial decisions, the damages of forged documents and the use of forged documents have been revealed and solutions have been tried to be developed. The acts of issuing and using forged documents have many damages with economic, social and financial dimensions such as informality, deterioration of income distribution and loss of trust, previously reducing treasury revenues. Since tax investigations for the preparation and use of forged documents constitute the majority of tax examinations, they prevent the effective and efficient use of audit power, and also cause human capital to remain idle. In this context, there is a need for solutions to problems such as seeking criteria for taxpayers, widespread use of information and communication technologies, recording transactions in electronic environment, authorizing revenue experts to examine, updating the value added tax (VAT) system. In addition to all these, it is necessary to implement the reward and incentive system and to produce policies compatible with non-governmental organizations. The solution proposals obtained in this framework were reached as a result of semi-structured interviews with tax inspectors as well as literature sources and judicial decisions.