Nükleer fiziğin tıpta uygulaması – pozitron emisyon tomografi
Application of nuclear physics in medicine – positron emission tomography
- Tez No: 694457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada nükleer tıp alanında kullanılan medikal görüntüleme yöntemlerinden pozitron emisyon tomografi (PET) sisteminin avantajlarının ve dezavantajlarının araştırılması amaçlanmıştır. PET sisteminin tasarımı, dedektör tipleri ve kristal çeşitleri incelenmiştir. Ayrıca radyofarmasötiklerin PET sisteminden elde edilen görüntüye etkisi ve PET sisteminin görüntü elde etmesinde anhilasyon fotonlarının etkisi incelenmiştir. Elde edilen bilgiler ile PET sisteminin performansını pozitif ya da negatif yönde etkileyen özellikler araştırılmıştır. Radyofarmasötik kullanarak görüntü elde eden PET ve tek foton emisyonlu bilgisayarlı tomografi (SPECT) sistemlerinin arasındaki temel farklar araştırılıp PET sisteminin özellikle kanserli hücre tespiti için kullanılma nedeni araştırılmıştır. Pozitron emisyon tomografi–bilgisayarlı tomografi (PET-BT) hibrit sistemindeki BT sistemi ile elde edilen anatomik görüntü ve PET sistemi ile elde edilen fonksiyonel görüntünün birleşimi ile elde edilen hibrit sistem görüntüsünün teşhis konusunda etkisi incelenmiştir. Türkiye'deki hastanelerde elde edilmiş tarama görüntüleri ve raporları incelenmiş, ayrıca tarama sırasında kullanılan radyofarmasötiklerin yan etkileri araştırılmıştır. Ülkelerde bulunan PET tarayıcı sayısı, yapılan tarama sayısı ve bu istatistiklere bağlı olarak Türkiye'nin dünyadaki yeri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the advantages and disadvantages of the positron emission tomography (PET) system, which is one of the medical imaging methods used in nuclear medicine. The design, detector types, and crystal types of the PET system were examined. In addition, the effect of radiopharmaceuticals on the image obtained from the PET system and the effect of annihilation photons on the image acquisition of the PET system was investigated. The properties that affect the performance of the PET system positively or negatively were investigated with the obtained information. The main differences between PET and single-photon emission computed tomography (SPECT) systems, which obtain images using radiopharmaceuticals, have been investigated and the reason why the PET system is used especially for the detection of cancer cells has been investigated. The effect of the hybrid system image obtained by combining the anatomical image obtained with the CT system and the functional image obtained with the PET system in the positron emission tomography-computed tomography (PET-CT) hybrid system on diagnosis was examined. Scan images and reports obtained in hospitals in Turkey were examined, and the side effects of radiopharmaceuticals used during scanning were investigated. The number of PET scanners in the countries, the number of scans, and the place of Turkey in the world depending on these statistics have been observed.