A systematic review of blockchain technology and its contributions in developing healthcare sector
Sağlık sektörünü gelişmekte blockchain teknoloji ve katkıları sistematik inceleme
  1. Tez No: 694458
  2. Yazar: NOOR MOHAMMED ZUHDI JALAL ALUBIDAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Blockchain teknolojisi, piyasaya sürülmesinden bu yana, uygulamalarını bitcoin'deki başlangıç ​​noktası olan finansal kullanımın ötesine genişletmek için çalışıyor. Sağlık sektörü, bu teknolojinin başarıyla dahil edildiği birçok önemli alandan biriydi. Mevcut çalışma üç maddeye ayrılmıştır. İlk madde, kısaca blockchain teknolojisi hakkında her şeyi tartışın. İkinci madde, mevcut araştırmalardan bazı örneklere değinerek ve sağlık alanında blok zinciri kullanmanın potansiyellerinden bahsederek, sağlık hizmetlerinde blok zincirinin mevcut durumunu tanımladı. Üçüncü madde, sistematik inceleme ve meta-analize dayalı araştırma metodolojisini temsil ediyordu. Web of Science veri tabanı, ilgili makaleleri (blockchain tabanlı sağlık sistemi ile ilgili makaleler) tanımlamak ve çıkarmak için kullanıldı. (1231) ,( 245) makaleden belirli çıkarım kriterlerine göre çıkarılmış, daha sonra kategorilere ayrılmış ve bunlardan elde edilen veriler analiz ve tartışmaya tabi tutulmuştur. Çalışma, sağlık sektörünün mevcut durumunu ve blockchain teknolojisinin daha verimli ve güvenli hale getirmeye nasıl yardımcı olduğunu vurguladı. Sağlık hizmetlerinde blok zincir teknolojisi alanında daha ileri çalışmalar için bir kılavuz olarak kullanılmak üzere en son referansları sağlamanın yanı sıra.
Özet (Çeviri)
Since its introduction, blockchain technology has been operating to extend its applications beyond the financial use, which was its start point in bitcoin. The healthcare sector was among many important fields in which this technology had been successfully incorporated. The current study was divided into three items. The first item, discuss all about blockchain technology in brief. The second item, described the blockchain current status in healthcare, with mentioning some examples from existing research, and spoken about the potentials of using blockchain in healthcare field. The third item, represented the research methodology which was based on systematic review and meta-analysis. The Web of science database was used to identify, and extract the relevant articles ( articles concerning with blockchain based healthcare system ). Out of (1231) ,( 245 ) articles were extracted according to certain extraction criteria, then categorized, and the data obtained from them were subjected to analysis and discussion. The study highlighted the present state of healthcare industry and how blockchain technology helped making more efficient and safe. As well as providing the latest references to be use as a guide line for further studies in the field of blockchain technology in the healthcare.