Blockchain in healthcare: Smart contracts to improve dental healthcare for children in mixed dentition period
Sağlıkta blockchaın: Karma diş dönemindeki çocuklar için diş sağlığını iyileştirmeye yönelik akıllı sözleşmeler
- Tez No: 694498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gizliliğin korunması, finans ve sağlık alanları da dahil olmak üzere birçok hassas alanda büyük önem taşıyan bir konudur. Bitcoin 2008 yılında piyasaya sürüldüğünde, blok zinciri teknolojisi finansal düzeyde mahremiyetin korunmasında bariz bir başarı elde ettiğinden, blok zinciri teknolojisini hasta mahremiyetinin ve erişiminin sağlandığı sağlık alanlarına tanıtmak için önemli girişimler ve daha sonra başarılı projeler var kişisel bilgilerin kontrolü yüksek önceliğe sahiptir. Tezimizin amacı, esas olarak, diş sağlığı hizmetlerinin gerçekliğini iyileştirmenin yanı sıra hastaların mahremiyetlerini korumak için bir yöntem olarak hareket etmek için blok zinciri teknolojisine dayanan akıllı sözleşmelerin tanıtılmasını ele almaktadır. Ana odak, birden fazla ortak arasında akıllı bir sözleşme sistemi kurarak hastanın tedavi planı üzerinde olacaktır. İlk olarak, diş sağlığı hizmetlerini iyileştirmek için akıllı sözleşmelerin blok zinciri sistemini uygulamaya neden ihtiyaç duyulduğuna dair sorun sunulacaktır. Ve neden tedavi planının dijital olarak düzenlenmesini sağlamamız gerekiyor? İkincisi, Blockchain nispeten yeni bir teknoloji olarak tartışılıyor. Üçüncü olarak, sorunu çözmek için tasarım önerilecek ve sistemin çözüm sunma gereksinimini nasıl karşılayacağı açıklanarak akıllı sözleşmeler sistemi oluşturulacaktır. Son olarak, önerilen tasarımın nasıl uygulanacağına dair bir tartışma yapılacaktır.“Beş tip modeli”kullanarak, önerilen akıllı sözleşme sistemimiz, blok zinciri teknolojisinin avantajlarını, merkezi olmayan, kurcalamaya karşı dayanıklı ve gizliliği koruyan özellikler sağlamak için akıllı sözleşmelerin avantajlarıyla birleştirerek oluşturulmuştur. Kullandığımız programlama dili, Ethereum blok zincirinde otorite kanıtı algoritması ile birlikte Solidity'dir. Önerilen blok zinciri tabanlı akıllı sözleşme sistemi, sağlık verilerinin dijitalleştirilmesine ek olarak hasta kayıtları alanında yüksek düzeyde gizliliğin korunmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Privacy preserving is a matter of great importance in many sensitive fields including financial and healthcare areas. As the blockchain technology has achieved an obvious success in privacy protection at the financial level when the Bitcoin has been introduced in 2008, there are considerable attempts and later on successful projects to introduce the blockchain technology to the healthcare fields, where the patient privacy and access control to the personal information is at high priority. The aim of our thesis mainly considers the introduction of the smart contracts that essentially depend on the technology of blockchain to act as a method for preserving patients' privacies along with improving the reality of dental healthcare providing services. The main focus will be on the treatment plan of the patient by building a smart contract system between multiple partners. Firstly, the problem will be presented that is why there is a need for implementing blockchain system of smart contracts to improve dental healthcare providing? And why we need to provide digital organizing of treatment plan? Secondly, The Blockchain is discussed as a relatively new technology. Thirdly, the design to solve the problem will be proposed and the system of smart contracts will be built, with explanation of the way by which the system will meet the requirement to give the solutions. Finally, there will be a discussion of how proposed design will be implemented. By using“the five types models”our proposed smart contract system is built combining the advantages of the blockchain technology with the smart contracts benefits to provide decentralized, tamper resistant, and privacy preserving properties. The programming language that we have used is Solidity along with proof of authority algorithm on Ethereum blockchain. The proposed blockchain-based smart contract system can provide high level of privacy preservation in the field of patient records in addition to the digitalization of healthcare data.