Designing a multimodal pedagogical model in gifted education: Impacts on representational competence of teachers of gifted
Özel yetenekliler eğitiminde çokmodlu pedagojik model tasarlama: Özel yeteneklilerin öğretmenlerinin temsil yetkinlikleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 694497
  2. Yazar: MUHAMMET DAVUT GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞTU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Mevcut çalışma, özel yeteneklilerin öğretmenlerinin temsili yetkinlik becerilerini geliştirmeyi amaçlayan farklılaştırılmış bir pedagojinin (Multimodal Pedagojik Model olarak adlandırılan) tasarımı, uygulanması ve değerlendirilmesi üzerine bir eğitim tasarımı araştırmasıdır. Bu çalışmada, modelin tasarım süreci ve müdahale sırasında ve sonrasında özel yeteneklilerin öğretmenlerinin becerilerinin gelişim süreci detaylı bir şekilde betimlenerek ortaya konmaya çalışılmıştır. Katılımcılar uygun örneklem yoluyla seçilmiştir. Altı öğretmen gönüllü olarak bu araştırmaya katılmayı kabul etmiştir. Bunlardan ikisi erkek, diğerleri kadındır. Veriler, her döngüde öğretmenler tarafından tasarlanan temsiller, temsillerine yaptıkları açıklama ve yorumlar, tasarım ve model üzerine yapılan tartışmalar, katılımcılar ve uzmanlarla gerçekleştirilen görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Katılımcılar tarafından tasarlanan çokmodlu metinlerden elde edilen veriler, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan analitik çerçevelere göre analiz edilmiştir. Görüşmeler ve tartışmalar içerik analizi yoluyla nitel olarak analiz edilmiştir. İlk yinelemenin sonunda, bulgular öğretmenlerin tanımlama becerileri kazandıklarını, ancak çokmodlu temsilleri tasarlama/seçme ve değerlendirme konusunda yeterli olmadıklarını göstermiştir. İkinci yinelemenin sonunda, bulgular öğretmenlerin yalnızca farklı türlerde çokmodlu temsiller tasarlama becerilerine sahip olmadıklarını, aynı zamanda tasarladıkları intermodal mekanizma türlerini ve hangi amaçlarla tasarladıklarını da belirlediklerini ortaya koymuştur. Üçüncü yinelemenin sonunda elde edilen sonuçlar, öğretmenlerin sadece çokmodlu temsillerin yeterliliğini tespit edip analiz etmekle kalmayıp, aynı zamanda temsilin işaret edilen intermodal ilişkileri ne ölçüde yansıttığını eleştirdiklerini göstermiştir. Ayrıca ne tür ilişkiler ve metin tutarlılığı nitelikleri kullanmaları gerektiği konusunda akranlarına tavsiyelerde bulunabildiklerini ortaya koymuştur. Kısaca bu parametreler öğretmenlerin temsili yetkin olarak adlandırılabileceğini göstermiştir. Eğitim tasarımı araştırmasının sonunda, tüm bu mikro döngüler sonucunda MpM ve tasarım ilkelerinin son hali ortaya konmuştur. Bulgular, MpM ve ilkelerinin uygulanmasının öğretmenlerin temsili yetkinlik becerilerini geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The current study is an educational design research on the design, implementation and evaluation a differentiated pedagogy (called Multimodal Pedagogical Model) which is aimed at improving representational competence skills of teachers of gifted (ToG). It was aimed to describe design process of the model and developmental process of ToG during and after the intervention. Participants were chosen by convenience sampling. The six teachers voluntarily accepted to participate. Two of them are male, four of them are female. Data were collected through multimodal representations designed by the teachers, the interpretations made by them to their representations, the discussions made on designs and model during classrooms, and the interviews realized with participants and experts. Data obtained from artefacts were analyzed according to the analytical frameworks improved by the researcher. Interviews and discussions were analyzed qualitatively through content analysis. At the end of the micro cycle 1 and 2, findings showed that teachers gained abilities of identifying, but they were not qualified at selecting/designing and evaluating multimodal representations. At the end of the micro cycle 3 and 4, findings revealed that teachers were able to design different types of multimodal representations, but also they were able to identify different types of intermodal mechanisms, and for what purposes they designed. At the end of the micro cycle 5, results indicated that teachers were able to identify and analyze adequacy of multimodal representations, they were also able to criticize to what extent the representation reflects the intermodal relations pointed. Briefly, these parameters showed that teachers can be called as representational competent. At the end of the educational design research, the MpM and its design principles revealed as a result of all these iterations in a solid structure/a desirable design. Findings revealed that applying the MpM and its principles improve representational competence skills of ToG.