Elazığ ve Bingöl yöresi ballarının palinolojik ve fizikokimyasal parametreler yönünden araştırılması
Research of palynological and physicochemical parameters of honey in Elaziğ and Bingöl region
  1. Tez No: 694504
  2. Yazar: NİHAL SOYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. MENDERES ÇENET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
2020 yılında Elazığ ilinin 7 ilçesi ve Bingöl ilinin 8 ilçesi dahil olmak üzere 15 adet bal, yörenin üretici çiftçilerden alınmıştır. Alınan ballar polen analiziyle incelenmiş ve Bingöl iline ait örneklerde; 27 familyaya ait 50 takson ve Elazığ iline ait örneklerde 26 familyaya ait 50 takson tespit edilmiştir. 15 adet bal örneğinde toplamda 53 familyaya ait 100 takson tespit edilmiştir. Alınan örneklerde 2 adet bal unifloral, diğer 13 bal örneği ise multifloral olduğu görülmüştür. Unifloral ballarda; Paliurus sp., Quercus sp. taksonları dominant olarak bulunmuştur. Diğer 13 bal örneğinde ise; Cerateagus sp., Nicotiana sp., Thymus sp., Paliurus sp., Onobrychis sp., Convolvulus sp., Salvia sp., Sarcopoiterum sp. sekonder olarak tespit edilmiştir. Araştırılan ballarda; nem, asitlik, pH, brix değerleride incelenmiş olup, elde edilen verilerin Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğine ve Avrupa Birliği Bal Kodeksinde belirtilen kriterlere uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In 2020, 15 pieces of honey, including 7 districts of Elazığ province and 8 districts of Bingöl province, were taken from the producer farmers of the region. The honeys taken were examined by pollen analysis and in the samples from Bingöl; 50 taxa belonging to 27 families and 50 taxa belonging to 26 families were determined in the samples from Elazig province. A total of 100 taxa belonging to 53 families were identified in 15 honey samples. In the samples taken, 2 honey samples were found to be unifloral, and the other 13 honey samples were found to be multifloral. In unifloral honeys; Paliurus sp., Quercus sp. taxa were found to be dominant. In the other 13 honey samples; Cerateagus sp., Nicotiana sp., Thymus sp., Paliurus sp., Onobrychis sp., Convolvulus sp., Salvia sp., Sarcopoiterum sp. detected as secondary. In the researched honeys; moisture, acidity, pH, brix values were also examined, and it was seen that the data obtained were in accordance with the criteria specified in the Turkish Food Codex Honey Communiqué and the European Union Honey Codex.