Fotovoltaik enerji dönüşüm sistemlerinin süper kapasitör enerji depolama sistemi ile aktif güç yönetiminin gerçekleştirilmesi
Active power management of photovoltaic energy conversion systems by means of supercapacitor energy storage systems
  1. Tez No: 694503
  2. Yazar: ASIM REHA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada fotovoltaik panellerin gerçek zamanlı güç üretim eğrilerinin tahmini üretim eğrilerine yaklaştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla süper kapasitörlerden oluşan enerji depolama bankası ve SiC yarı iletken tabanlı bir yükseltici indirici tipte çevirgeç tasarlanmıştır. Bu iki sistem yardımı ile enerji yönlendirme, geri döndürme ve depolama gerçekleştirilmiş ve gerçek zamanlı güç üretim eğrileri manipüle edilerek tahmin edilen güç üretim eğrisine yaklaştırılmıştır. Benzetim çalışmalarına ek olarak bir laboratuvar düzeneği kurularak temel düzeyde çalışma testleri yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan fotovoltaik panellerin güç üretim verileri Hacettepe'de bulunan Fotovoltaik Panel Kaplamalı Otopark projesinde kurulan panellerin üretim verileridir. Güneş panellerinin güç üretim karakteristikleri ve regüle edildikten sonraki güç üretim karakteristikleri incelenmiştir. Kurulan laboratuvar düzeneğinde ise bu amaçla tasarlanan çevirgecin başarımı ilk aşamada 3-fazlı tam dalga doğrultucu ile şebekeden beslenerek test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed at approximating the power production of the photovoltaic (PV) panels to the estimated power production of the same panels. For this purpose, an energy storage bank composed of supercapacitors and a SiC power semiconductor-based buck-boost converter have been designed and implemented. By using both systems, energy produced by PV panels can stored, directed, and returned back. Real- time power production can therefore be manipulated so that it becomes more correlative to the estimated or forecasted power production. In addition to the simulation studies, a laboratory setup has been designed. PV production data used in this work, have been collected from PV panels installed at Beytepe Campus, Hacettepe University, in the 48kW Photovoltaic Carport Project. Power production characteristics versus time before and after such a regulation have been examined. The developed laboratory setup has been tested at the initial stage by using a three-phase full-wave rectifier circuit at the input, supplied from the three-phase AC grid.