On performance of PI controllers designed for a coupled tanks system with uncertain time-varying time-delay
Zaman ile değişen belirsiz zaman gecikmeli baglı tanklar sistemindeki PI denetleyicilerin performansı
  1. Tez No: 694507
  2. Yazar: ADHAM M. K. ALBANNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ULAŞ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Endustrideki süreç denetimi uygulamalarının birçoğunda basit ve tatmin edici performans gösteren oransal integrator (PI) denetleyiciler kullanılmaktadır. Fakat, süreç içinde var olan zaman gecikmeleri denetleyici tasarımda ihmal edilirse, tasarlanan denetleyicinin performansı bozulabilir. Zaman gecikmeleri süreç başlamadan önce belirlenemeyebilir ve süreç boyunca değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla, tasarlanacak PI denetleyicilerin zaman ile değişen belirsiz zaman gecikmelerine karşılık dayanıklı olması gerekir. Belirsiz zaman-gecikmeli sistemler için literatürde oldukça fazla çalışma bulunmaktadır, fakat bu çalışmaların çoğunda zaman ile değişmeyen belirsiz zaman gecikmeleri ele alınmıştır. Bu tezde, bir geri-besleme sistemi, sistemdeki zaman ile değişen belirsiz zaman gecikmelerine karşı kararlı kılacak bir denetleyicinin varlığı için yeterli koşul sunulmuştur. Bu koşulları kullanarak, girişi zaman ile değişen belirsiz zaman gecikmesine maruz kalan bağıl tanklar sistemi için dayanıklı PI denetleyici tasarım tekniği verilmiştir. Ayrıca aynı sistem için Smith-Predictor ve zaman-gecikmeli PI denetleyici tasarımları da verilmiştir. Ardından, zaman ile değişen zaman-gecikmelerinin bu denetleyicilerin performansına etkisini anlamak için çeşitli bağıl tank sistemlerini ele alarak benzetim çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
PI controllers are widely used in numerous process control applications in industry because of its simplicity and providing satisfactory performance. This performance may degrade if delays in the process dynamics are not taken into account. Since delays in process control applications may not be measured previously and they may vary during the process, designed PI controller should be robust in presence of uncertain time-varying time-delays. There exist numerous PI controller design approaches for systems having uncertain delays, however, in most of these approaches they are assumed to be time-invariant. In this thesis, a sufficient condition is given for the presence of a controller which stabilizes the given feedback system against the uncertain time-varying time-delays. Then, by utilizing this condition, a robust PI controller design technique for a coupled tanks, whose input is subjecting to uncertain time-varying time-delay, is presented. In addition, Smith-Predictor and delay-based PI controller design techniques are proposed for the same system. Then, in order to examine the effect of uncertain time-varying time-delays in performance of these controllers, several simulation studies are done for the considered coupled tanks system.