Torsional response of seismic isolated buildings considering actual distribution of design coefficient of friction among curved surface sliders
Deprem yalıtımlı binalarda eğri yüzeyli kayıcı yalıtım birimlerindeki tasarım sürtünme katsayısının gerçek dağılımı dikkate alınarak yapının burulma davranışının incelenmesi
- Tez No: 694508
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada eğri yüzeyli kayıcı (EYK) yalıtım birimleri kullanılarak deprem yalıtımı uygulanan yapılardaki burulma davranışı yalıtım birimlerindeki sürtünme katsayısının gerçek dağılımı dikkate alınarak incelenmiştir. Bu amaçla, sürtünme katsayısını etkileyen faktörler tespit edilmiştir. Daha sonra, bir hastane yapısı temel alınarak oluşturulan deprem yalıtımlı 3 adet yapının üç boyutlu sayısal modelleri oluşturularak, zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizler yapılmış ve yapılardaki burulma davranışını etkileyen faktörler incelenmiştir. Analizler sonucunda, EYK yalıtım birimlerinin sayısal modellerinde, sürtünme katsayısını etkileyen basınç ve ısınma etkilerinin dikkate alınmadığı takdirde, yalıtım birimlerinde oluşacak burulma kaynaklı ilave yer değiştirmelerin tespit edilemeyeceği görülmüştür. Yalıtım birimleri eksenel yüklerine göre gruplandırıldığında, grup sayısının burulma davranışını azaltmada etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, torsional response of seismic isolated buildings with curved surface slider (CSS) isolators are investigated considering actual distribution of design coefficient of friction in the CSS isolator. For this purpose, experimental results are used to characterize frictional properties of CSS isolator. Then, nonlinear response history analyses are performed using three-dimensional model of 3 structures that are developed based on a hospital structure. Torsional response of the structures and the parameters that influence the torsion are investigated. The analyses revealed that if the effect of contact pressure and heating on the friction coefficient is not taken into account, the additional displacements in the CSS isolators due to torsion are significantly underestimated. It is also found that increasing the number of groups within isolation system is an effective way to reduce torsion, if the isolators are seperated into groups based on axial loads on them.