Level generation using genetic algorithms and difficulty testing using reinforcement learning in match-3 game
Eşleştirme oyunlarında genetik algoritma ile seviye üretimi ve takviyeli öğrenme ile seviye zorluk belirlemesi
- Tez No: 694555
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA NUR ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Oyun endüstrisi zaman geçtikçe büyümüş ve şu an çok büyük bir endüstriye dönüşmüştür. Oyun endüstrinin içeriğinde oyun geliştirme, sanat, ve bu oyunların piyasaya çıkartırılması da dahil olmak üzere çok fazla disiplinlerin bulunduğu bir endüstridir. Mobil oyun sektörü de oyun endüstrinin payı oldukça büyüyen bir parçasıdır. Mobil oyun sektöründe odaklanan konular genel olarak hızlıca bir prototip çıkarmak, otomasyon ve minimum ihtiyaçlar kullanılarak uygulanabilir bir ürün çıkarmaktır. Mobil oyun sektöründe tutunmak için bu bahsedilen işleri her zaman başarılı bir şekilde devam ettirmek ve oluşacak tüm hataları ve zaman ihtiyacı gerektiren işleri minimize etmek gerekmektedir. Oyun üretim hattında zamandan çalan ve doğruluğundan emin olmanın riskli olduğu en problemli alanlardan biri üretilen oyun için oyun seviyeleri oluşturmaktır. Tüm oyun seviyeleri insanların keyif alabileceği bir zorluk seviyesinde ve dizaynında olması gerekmektedir. Bu seviye üretiminin en güvenli yolu bir oyun seviye üreticisinin elinden çıkmasıdır. Seviye üreticisi oyun için gereken seviyeyi kendi tasarlar, belirler ve bir çok kez oynarak test ederek oyunun zorluğunu bu sistemle belirler. Ancak, bu yöntem çok fazla kaynak kullanmakta ve bu nedenle de çok zaman almaktadır. Bu tezdeki çalışma bu problemleri ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Bu hedefe ulaşmak için de oyun seviyesi üretiminde genetik algoritmalar ve üretilen oyun seviyelerinin zorluk seviyesinin ayarlanmasında da takviyeli öğrenme algoritmaları kullanılmıştır. Böylece zorluğu belirlenmiş oyun seviyesi üretimi çok daha kısa sürede yapılıp daha otomasyon bir hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The gaming industry is an enormous one that includes game development, art, and marketing. It has grown faster in recent years, especially in the mobile gaming area. Competition in mobile gaming increased in such a way that it brings us some challenges like quick prototyping, automation, minimum viable products, and so on. Level generation is the most important issue in the development period because unique and well-adjusted difficulty for a level is generally tested by humans many times for one level to assure that the level is ready to be added and it is a time consuming process. This thesis aims to come through those issues by the proposed automated level generation for a match-3 game using genetic algorithms and testing all generated levels using reinforcement algorithms to minimize the time consumption for a level designer. This helps game developers easily and quickly generate as many levels as needed.