İmam Rabbani'nin Mektubât'ında mezheplerin tasnifi
The classification of the sects in Letter of Imam Rabbani
- Tez No: 419330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İmam-ı Rabbani Müceddid-i Elf-i Sâni Ahmed-ü'l- Faruk-ı es-Serhendiî, tasavvuf ulemasından tecdit ve irşat çalışmalarıyla bilinen ve meşhur olan bir zattır. O, Babürlü İimparatorluğu'nun iki meşhur hükümdarları olan Celaleddin Ekber Şah (1556-1605) ve oğlu Selim Cihangir Şah (1605-1627) dönemlerinde yaşamıştır.“Din-i İlahi”adında yeni bir din ihdas edilerek Ehl-i Ssünnet ve'l-Ccemaat inancının yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde kaleme aldığı eserleri ve yazdığı mektupları sayesinde tecdit ve irşad faaliyetlerini devam ettirmiştir. Yapmış olduğu irşadîi çalışmalarında doğrudan hükümdarları hedef almadan ona yakın olan insanlar vasıtasıyla irşadt ve ıslahı için çalışmıştır. Bizce takdir edilen en güzel yönlerinden birisi de o dönemde islamı iyi anlayıp yaşayacan talebeler yetiştirerek meseleyeolaya dolaylı yönden müdahele etmesidir. Bu çalışmamızda, önce İmam-ı Rabbani'nin hayatı, hocaları, talebeleri ve takipçileri ve eserleri incelenmektedir. Daha sonra, İmam-ı Rabbani'nin mezhepleri tasnif edişi özellikle Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat görüşü ele alınacaktır. Ehl-i sSünnet görüşünün de temelini oluşturan iman, nübüvvet ve ahiret konuları anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
İmam-i Rabbani Mujaddid Elf-i Sânî Ahmed Farouk es- Serhendî, one of the Sufi scholars who is well known and famous for his renewal and guidance works. He lived in the period of the two famous rulers of Babur Empire, Jalaluddin Akbar Shah (1556-1605) and his son Selim Shah Cihangir (1605-1627). He continued to renewal and guidance activities owing to his works and the letters he wrote at a time when attempting to destroy the faith of Ahl al-Sunnah wal Jamaah with establishing a new religion name with“Din-i İlâhî”. In his guidance activities, he didn't take aim at the rulers. He worked for guidance and improvment of rulers by the people who have close relationship. According to us, one of the best way of him to appreciate in his period is the educating the students who can understand and live the İslam. Also he intervened the events indirectly. In this study, first Imam Rabbani's life, teachers, students and followers and his works are studied. Then we will deal with İmam-ı Rabbani's denominations classification and especially the Ahl al-Sunnah wal Jamaah views. Also the subjects, faith, prophecy and afterlife will be discussed.