Güney Lykaonıa ve Isauria bölgesi Aslanlı Ostotek kapakları
Lion Ostotheque caps of Southern Lykaonia and Isauria region
  1. Tez No: 694597
  2. Yazar: NURULAH EMRE DAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Güney Lykaonia ve İsauria Bölgesi Aslanlı Ostotek Kapakları isimli bu tezde, bahsedilen bölgelerde yapılan yüzey araştırmaları sonucu bulunan ostotek kapakları incelenmiştir. Bilinen küçük boyutlu ostoteklerin aksine lahit büyüklüğündeki bu ostoteklere ait kapaklar bölgenin karakteristik özelliklerini içermektedir. Kapakların üzerinde işlenen bu aslanlar genelde kükrer pozisyondadırlar. Tez konum içerisinde bu ostotek kapaklarının stil özellikleri, kullanım amaçları, tipleri ve bunlar gibi konulara değinilmiştir. Yapılan yüzey araştırmalarında en çok görülen tip olan aslanlı ostotek kapakları kendi içerisinde farklı tiplere ayrılmaktadır. Gövde ve kapak olarak iki parçadan oluşan bu ostoteklerin monoblok örnekleri de bulunmaktadır. İnsitu olarak bir örnek tespit edilememiştir. Ayrıca birbirine ait gövde ve kapakta tespit edilememiştir. Fakat Hamzalar kasabasında belediye binası önünde yer alan ostotek gövdesi ve kapağının birbirine ait olduğu söylenmektedir. Tespit edilen kapaklarda yer alan aslanlar kapağın tamamını kaplar şekildedir. Aslan betimlemesinin yanında bazı örneklerde erkek ve kadın figürlerinin yanı sıra, aslanların pençesi altında hayvan başları da işlenmiştir. Çok az sayıda yazıtlı örnek tespit edilmiştir. Gerek yazıtların karakteristik özellikleri ve verdikleri bilgiler gerek kapakların işlenişleri dikkate alındığında, kapakların M.S. 2-3 yüzyıl aralığına tarihlemek yanlış olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, titled Lion Ostotheque Caps of Southern Lykaonia and Isauria Region, ostotechnic caps found as a result of surveys in the mentioned regions were examined. Contrary to the known small sized ostotheks, the lids of these sarcophagus sized ostothexes contain the characteristic features of the region. These lions embroidered on the caps are usually in a roaring position. In the thesis, the style features of these ostotek covers, their purpose of use, types and similar issues are mentioned. The most common type in the surveys carried out, the lion ostotek covers are divided into different types within themselves. There are also monoblock examples of these ostotechs, which consist of two parts as a body and a cover. No specimen was detected in situ. In addition, they could not be detected on the body and cover belonging to each other. However, it is said that the body and cover of the ostotek in front of the municipality building in the town of Hamzalar belong to each other. The lions on the detected covers cover the entire cover. In addition to the lion depiction, in some examples, in addition to male and female figures, animal heads are also engraved under the claws of lions. Very few inscribed examples have been identified. Considering both the characteristic features of the inscriptions and the information they give, and the processing of the covers, it is possible to see that the covers are M.S. It would not be wrong to date it to 2-3 centuries.