Term ve preterm doğan 19-36 ay arasındaki bebeklerin sosyal gelişimleri, davranış problemleri ve annelerinin kaygı düzeylerinin incelenmesi
An examination of social developments,behavioural problems and mother anxiety levels in preterm and term babies aged 19 to 36 months
  1. Tez No: 694687
  2. Yazar: SÜMEYYE DİLBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl tahminen 15 milyon bebek prematüre olarak dünyaya gelmektedir (WHO, 2012). Bu çalışmanın amacı prematüre ve zamanında doğan bebeklerin annelerinin sürekli kaygı düzeylerinin belirlenmesi, bebeklerin sosyal duygusal gelişimleri ve davranış problemlerinin karşılaştırılarak incelenmesidir. Araştırmanın örneklem grubu nörolojik sekeli ya da doğuştan anomalisi olmayan 53 term, 52 preterm bebek ve anneleri olmak üzere toplam 105 bebek ve annelerinden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Sürekli Kaygı Ölçeği ve Bebeklikte Problem Davranış Ölçeği, EGE Gelişim Envanteri ve EGE-SD Sosyal Duygusal Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki grup arasındaki istatistiksel fark için normal dağılım koşulu sağlandığında bağımsız örneklem t-testi, normal dağılım koşulu sağlanmadığında Mann Whitney U testi; değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Ki-kare ya da Fisher's Exact Testi kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre term bebek annelerinin sürekli kaygı puanı ortalamasının 38.19±6.93, preterm bebek annelerinin sürekli kaygı puanı ortalamasının 41.25±6.22 olduğu görülmüş ve iki grup arasında anlamlı fark bulunmuştur. Prematüre bebekler ve term bebekler arasında erken gelişim evreleri envanteri sonucuna göre kişisel sosyal, kaba motor, problem çözme, iletişim alt testlerinde istatistiksel anlamlı fark bulunurken, ince motor alt testinde fark bulunamamıştır. Ayrıca bebeklerdeki sosyal duygusal gelişim incelendiği EGE-SD envanterinde iki grup arasında anlamlı fark bulunmuş, bebeklikte davranış problemleri ölçeğinde prematüre bebeklerin problem davranış puanlarının yüksek olmasına rağmen anlamlı fark bulunamamıştır.Sonuç olarak preterm bebek annelerinin sürekli kaygı düzeylerinin term bebek annelerinin sürekli kaygı düzeylerinden daha fazla olduğu görülmüştür. Aynı zamanda preterm bebekler term bebeklere göre sosyal duygusal gelişim açısından daha fazla risk taşımaktadır. Gelişimsel açıdan risk taşıyan preterm bebeklerin düzenli takip edilerek erken müdahalede bulunulması, annenin ruhsal durumunun iyileştirilmesi çocuğun potansiyel gelişimini tamamlaması açısından fayda sağlar.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization data, an estimated 15 million babies are born prematurely every year (WHO, 2012). The aim of this study is to determine the trait anxiety levels of mothers of premature and full-term babies, and to compare the social emotional development and behavioral problems of babies.The sample group of the study consisted of 53 term and 52 preterm infants and their mothers, a total of 105 infants and their mothers, without neurological sequelae or congenital anomaly. Trait Anxiety Scale and Problem Behavior Scale in Infancy, EGE development inventory and EGE social emotional inventory were used to collect data. Independent sample t-test or Mann Whitney U test for statistical difference between two groups in data analysis; Chi-square or Fisher's Exact Test was used to evaluate the relationship between variables. According to the findings of the study, it was determined that the mean trait anxiety score of the mothers of term infants was 38.19±6.93, and the mean trait anxiety score of the mothers of preterm infants was 41.25±6.22, and a significant difference was found between the two groups. According to the results of the early developmental stages inventory between premature babies and term babies, there was a statisticaly difference in personal social, gross motor, problem solving, and communication subtests, while no difference was found in the fine motor subtest. In addition, a significant difference was found between the two groups in the EGE-SD inventory, in which social emotional development in infants was examined.As a result, it was observed that the trait anxiety levels of the mothers of term infants. At the same time, preterm babies have a higher risk of social emotional development than term babies. Regular follow-up and early intervention in preterm babies with developmental risk are beneficial in terms of improving the mental state of the mother and completing the child's potential development.