Astımlı çocuklarda yaşam kalitesi ile gündüz uykululuğu ilişkisinin incelenmesi
With quality of life in asthma children examining the relationship of daily sleeping
  1. Tez No: 694686
  2. Yazar: EMRE YETER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın amacı, astımlı çocuklarda yaşam kalitesi ile gündüz uykululuğu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk kliniğinde, Ocak- Eylül 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi, çocuk kliniğinde astım tanısı ile takip edilen çocuklar, örneklemini ise 12-17 yaş arasındaki 400 astımlı çocuk oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Astımlı Çocuk Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Pediatrik Gündüz Uykululuk Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma grubundaki astımlı çocukların %51'i erkek ve yaş ortalaması 13.78±1.55 yıl idi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between quality of life and daytime sleepiness in children with asthma. The descriptive and cross-sectional study was conducted in the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital, pediatric clinic between January and September 2020. The population of the study consisted of children who were followed up with a diagnosis of asthma in the pediatric clinic of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital, and the sample consisted of 400 asthmatic children between the ages of 12-17. The data were obtained using the Personal Information Form, the Asthmatic Child Quality of Life Scale, and the Pediatric Daytime Sleepiness Scale. 51% of the asthmatic children in the study group were male and the mean age was 13.78 ± 1.55 years.