IGBT tabanlı çift yönlü çevirgece dayalı süperkapasitör enerji depolama sistemi geliştirilmesi
Implementation of an IGBT based bidirectional converter for supercapacitor energy storage systems
- Tez No: 694692
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde İzole Kapılı Bipolar Tranzistör (IGBT) tabanlı DA-DA çevirgece dayalı bir süperkapasitör enerji depolama sistemi tasarlanıp, başarımı bilgisayar benzetimleri ve laboratuvar testleri ile sınanmıştır. Hafif raylı ulaşım sistemlerinde frenleme enerjisinin geri kazanımı, fotovoltaik santrallerde güç regülasyonu vb. değişik uygulamalarda kullanılabilecek olan yükseltici-indirici tipte süperkapasitör şarj-deşarj çevirgeci geliştirilmiş ve bu sistemin IGBT ve Silisyum Karbür (SiC) güç MOSFET'i kullanıldığında enerji dönüşüm verimliliği değişik anahtarlama frekanslarında bilgisayar benzetimleri ile karşılaştırılmıştır. IGBT 'nin ve SiC güç MOSFET' inin başarımını kıyaslamak için örnek bir üretim yapılmıştır. Bu prototip sistemin her iki yarıiletken için farklı güç seviyeleri ve farklı anahtarlama frekansları için laboratuvar ortamında verim ve sıcaklık ölçümleri alınmıştır. Her iki yarıiletkene dayalı yükseltici/indirici çevirgeç başarımları laboratuvar koşullarında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a supercapacitor energy storage system based on Insulated Gate Bipolar Transistor (IGBT) DC-DC converter has been designed and the performance of the system has been tested with computer simulations and laboratory experiments. A step-up and -down type supercapacitor charge-discharge converter, which can be used in different applications such as recovery of regenerative of braking energy in light rail transport systems and power regulation in photovoltaic power plant, has been designed and energy conversion efficiencies of the designed system at different switching frequencies when IGBT and SiC power MOSFETs used has been compared with computer simulations. A prototype has been produced in order to compare the performances of the IGBT and SiC power MOSFETs. Efficiency and temperature measurements have been obtained on this protoype system for different power levels and different switching frequencies under laboratory conditions. The performances of these two semiconductors under laboratory conditions has been compared.