Bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin tanatofobi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the tanatophobi levels of nurses working in a public hospital
  1. Tez No: 694695
  2. Yazar: SEVAL İSTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Aralık 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin tanatofobi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel tipte yapılan çalışmaya, 160 hemşire katılmıştır. Kişisel Bilgi Formu ve Tanatofobi Ölçeği kullanılarak elde edilen veriler, SPSS 21 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan hemşirelerin %83,1'inin kadın, %50,6'sının lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin yaş ortalamalarının 26,72±6,19 yıl, kurumda ortalama çalışma süresinin ise 4,53±4,37 yıl olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin tanatofobi ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamasının 6,01±0,40 olduğu, bu ortalama ile cinsiyet, eğitim düzeyi ve gelir durumu arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Tanatofobi ölçeği toplam puan ortalamasının medeni duruma ve çalışılan birime göre farklılaştığı saptanmıştır. Sağlık profesyonellerinin tanatofobi düzeyleri birçok faktörden etkilenmektedir. Özellikli birimlerde çalışan ve evli hemşirelerin tanatofobi düzeyleri yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the level of tanatophobia of nurses working in a public hospital between December 2020 and January 2021. 160 nurses participated in this descriptive-cross-sectional study. The data obtained using the Personal Information Form and the Tanatophobia Scale were analyzed through the SPSS 21 program. It was determined that 83.1% of the nurses participating in the study were women and 50.6% were graduates. It was determined that the average age of the nurses was 26.72 ± 6.19 years, and the average duration of work in the institution was 4.53 ± 4.37 years. It was determined that the mean total score the nurses got from the tanatophobia scale was 6.01 ± 0.40, and there was no significant difference between this average and gender, education level and income level. It was determined that the average total score of the tanatophobia scale varied according to marital status and the unit of study. Health professionals' levels of tanatophobia are affected by many factors. The level of tanatophobia is particularly high in nurses working in married and specialized units.