Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) sosyal bilgiler öğretmenlerinin atölye geliştirme sürecine yönelik deneyimleri
Experiences of social study teachers of the Science and Art Center (BİLSEM) in workshop development process
  1. Tez No: 694704
  2. Yazar: SEDAT ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE EMEL AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı; Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) sosyal bilgiler dersini yürüten öğretmenlerin atölye deneyimlerine yönelik görüşlerini ve öğretim sürecine yönelik uygulamalarını ortaya koymak ve bu atölye etkinliklerinin sosyal bilgiler öğretiminde etkisini incelemektir. Temel nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu araştırmada çalışma grubunun belirlenmesinde ölçüt örnekleme esas alınmıştır. Araştırmanın katılımcıları Türkiye genelinde, BİLSEM'lerde sosyal bilgiler dersine giren 66 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yetenek geliştirme atölyelerinin farklılaştırma ve zenginleştirme eğitimine yönelik etkinlikler içerdiği ifade edilebilir. Atölyelerin planlama sürecinin esnek olması öğretmenler tarafından olumlu karşılanmakla birlikte sürecin öğretmenin inisiyatifine bırakılmasına katılımcıların bazıları olumsuz yaklaşmaktadır. Atölye uygulama sürecinin öğrencinin zihinsel ve sosyal gelişimini desteklediğine yönelik ifadeler öne çıkmıştır. Atölye uygulama sürecinde, fiziksel imkân ve teknolojik altyapının yetersiz olduğu söylenebilir. Atölye etkinliklerinin değerlendirilmesinde, öğretmenlerin hazır atölye değerlendirme kriterlerini kullandığı, bazı öğretmenlerin kendi değerlendirme kriterlerini geliştirdiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte bazı öğretmenler atölyeler için doğru değerlendirme kriterlerinin oluşturulamadığı görüşünü paylaşmıştır. BİLSEM öğretmenlerinin kendilerini geliştirme noktasında ise, gayret gösterdiklerini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To examine the opinions of the teachers who teach the social studies course at the Science and Art Center (BİLSEM) about their workshop experiences and their practices in the teaching process. In this way, it is to reveal the effect of workshop activities on social studies teaching. In this study, qualitative research method was used and criterion sampling was taken as basis in determining the study group. The participants of the research consist of 66 teachers who teach social studies in Science and Art Centers across Turkey. The data of the research were collected through semi-structured interview forms. This collected data were analyzed using descriptive analysis technique. According to the results of the research, it can be stated that talent development workshops include activities for differentiation and enrichment education. Although the flexibility of the planning process of the workshops is welcomed by the teachers, some of the participants are negative about leaving the process to the initiative of the teacher. Expressions that the workshop implementation process supports the mental and social development of the student came to the fore. In the workshop implementation process, it can be mentioned that the physical facilities and technological infrastructure are insufficient. In the evaluation of workshop activities, it has been determined that teachers generally use ready-made workshop evaluation criteria, and some teachers develop their own criteria. However, some teachers shared the view that the correct evaluation criteria for the workshops could not be established. It can be said that the teachers of the Science and Art Center make an effort to improve themselves.