Bant karikatürleriyle desenlenmiş örnek olay yönteminin sosyal bilgiler dersinde başarıya, kalıcılığa ve yaratıcı düşünme becerisine etkisi
The effect of patterned case method with band caricatures on success, permanence and creative thinking skills in social studies course
  1. Tez No: 604350
  2. Yazar: BETÜL AKYÜREK TAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Sosyal bilgiler dersi öğretim programları yapılandırmacı anlayış temele alınarak hazırlanmaktadır. Bundan dolayı sosyal bilgiler dersinde aktif öğrenme yöntemleri işe koşulmaktadır. Bu derste kullanılan aktif öğrenme yöntemlerinden biri de örnek olay yöntemidir. Örnek olay yöntemi türlerinden biri olan görsel örnek olay yönteminde olaylar, karikatürler ya da resimler yoluyla öğrencilere sunulmaktadır. Bu çalışmada görsel örnek olay yöntemi bant karikatürleri ile desenlenmiş yani örnek olay yöntemindeki olaylar bant karikatürleri ile öğrencilere sunulmuştur. Bant karikatürleri bir olayın baştan sona seri bir şekilde karikatürler yoluyla çizilerek belirli karakterlerin ve olayın geçtiği yerlerin betimlendiği karikatür türü olarak tanımlanabilir. Bir mizah ögesi olan karikatürlerin eğitimde kullanımının çeşitli yararları olduğu bilinmektedir. Bant karikatürlerinin örnek olaylarda kullanımının sosyal bilgiler eğitiminde benzer faydaları ortaya çıkarması beklenebilir. Sosyal bilgiler bir ders olarak normal gelişim gösteren öğrenciler için ilköğretim 4. sınıftan 7. sınıfa kadar yer alırken üstün (özel) yetenekli öğrenciler için Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) destek ve bireysel yetenekleri fark ettirme programlarında yer almaktadır. Bant karikatürleriyle desenlenmiş örnek olay yönteminin özel (üstün) yetenekli ve normal gelişim gösteren öğrencilerde kullanımının sosyal bilgiler dersinde başarıya, kalıcılığa ve yaratıcı düşünme becerisine etkisinin araştırıldığı bu çalışmada hem gerçek deneysel hem de yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu çalışmada ikisi deney ve biri kontrol grubu olmak üzere üç grupla çalışma yürütüldüğünden çok aşamalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Buna bağlı olarak araştırmada kolay ulaşılabilir örnekleme, amaçlı örnekleme ve basit seçkisiz örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından geliştirilen sosyal bilgiler başarı testi ve Whetton ve Cameron (2002) tarafından geliştirilen ve Aksoy (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan“yaratıcı düşünme becerisi ölçeği”ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22 istatistik programı kullanılmış, madde güçlük indisi, madde ayırt edicilik indisi, madde toplam korelasyonu, Alfa güvenirlik katsayısı, aritmetik ortalama, standart sapma, standart hata, düzeltilmiş p değerleri, Shapiro-Wilk testi, Paired Samples T testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, One Way ANOVA testi, Kruskal Wallis H testi, Dunn's ikili çiftler testi, Scheffe testi, Levene testi Welch testi ve Dunnett C testi puanları hesaplanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar kısaca söyledir: Bant karikatürleriyle desenlenmiş örnek olay yöntemiyle öğrenim gören her iki deney grubunun [özel (üstün) yetenekli öğrencilerden oluşan (deney-1) ve normal gelişim gösteren öğrencilerden oluşan (deney-2)], klasik örnek olay yöntemiyle öğrenim gören normal gelişim gösteren öğrencilerinden oluşan (kontrol) gruba göre hem sosyal bilgiler dersi akademik başarı düzeylerinin hem de erişi puanlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Deney gruplarının ve kontrol grubunun ön test-son test puanları farkına göre bakıldığında örnek olay yönteminin hem bant karikatürleriyle desenlenerek kullanımının hem de klasik olarak kullanımının öğrencilerin sosyal bilgiler dersi başarı düzeylerini artırdığı görülmüştür. Bant karikatürleriyle öğrenim gören öğrencilerin sosyal bilgiler dersinde edindikleri bilgilerin kalıcılık düzeyi klasik örnek olay yöntemi ile öğrenim gören öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksektir. Bant karikatürleriyle öğrenim gören öğrencilerin sosyal bilgiler dersindeki yaratıcı düşünme beceri düzeyleri klasik örnek olay yöntemi ile öğrenim gören öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksektir. Genel olarak ele alındığında; bant karikatürleriyle desenlenmiş örnek olay yönteminin özel (üstün) yetenekli ve normal gelişim gösteren öğrencilerde kullanımının sosyal bilgiler dersi akademik başarı düzeyini artırdığı, bilgilerin kalıcılığını sağladığı ve yaratıcı düşünme becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca bağlı olarak hem sosyal bilgiler hem de sınıf öğretmenlerine bant karikatürlerini kullanmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Social studies course curriculum programs are prepared on the basis of constructivist understanding. Therefore, active learning methods are employed in social studies course. One of the active learning methods used in this course is the case study method. In the visual case study method, which is one of the types of case study method, events are presented to the students through cartoons or pictures. In this study, the visual case study method is designed with band caricatures, in other words the events in the case study method are presented to the students via band caricatures. Band caricatures can be defined as the type of caricature, in which a certain character and the places where the event takes place can be drawn through cartoons. The use of cartoons as an element of humour in education is known to have various benefits. The use of band caricatures in case studies method can be expected to produce similar benefits in social studies education. Social studies take place in the 4th to 7th grade of primary education for students who develop normally as a course, while the Science and Art Centre (BILSEM) for gifted and talented students takes part in support and individual talent recognition programs. Both true experimental design and quasi-experimental design were used in this study which investigated the effect of case study method designed with band caricatures on success, permanence and creative thinking skills of both talented students and students with normal development in social studies lesson. Accordingly, convenient sampling, purposeful sampling and simple random sampling methods are used in this study. The data in the study are collected through the social studies achievement test developed by the researcher and“creative thinking skills test”developed by Whetton and Cameron (2002) and translated into Turkish by Aksoy (2004). The data are analysed on the SPSS 22 Statistics software and item difficulty index, item discrimination index, total item correlation, alpha reliability coefficient, arithmetic mean, standard deviation, standard error, corrected p values, Shapiro-Wilk test, Paired Samples T test, Wilcoxon Signed Ranks Test, One Way ANOVA test, Kruskal Wallis H test, Dunn's Double Pairwise Test, Scheffe Test, Levene test, Welch test and Dunnett C test scores are calculated. The results reached in the study are as follows: Both of the experimental groups [talented (gifted) students (experiment-1) and students with normal development (experiment-2)] who are taught with case study method designed with band caricatures have significantly higher academic achievement levels and also significantly higher gain scores compared to those studying at students with normal development where they are taught with classic case study method. The difference between pre-test and post-test results of the groups (experimental groups and control group) indicates that when case study method is used with a classic or band caricatures design the students' achievement levels significantly increase. The students who are taught with band caricatures have significantly higher permanence levels in social studies lesson compared to those who are taught with classic case study method. The students who are taught with band caricatures have significantly better creative thinking skills level in social studies lesson compared to those who are taught with classic case study method. Generally speaking; it is understood that the case study method designed with band caricatures both gifted students and students with normal development increases the academic achievement level in social studies lesson, enables a higher permanence level and helps creative thinking skills improve. Based on this result, both social studies teachers and primary school teachers may be advised to use band caricatures in their courses.