İstanbul İli Kadıköy ilçesinde çalışan kadın ve erkek kuaförlerinin kas-iskelet sistemi problemleri, stres, iş doyumu ve tükenmişlik seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of musculoskeletal system problems, stress, job satisfaction and burnout levels of women and men hairdressers working in Kadikoy district of İstanbul province
- Tez No: 694707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CÜNEYT AKGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kuaförlük mesleği dünyadaki en eski mesleklerdendir. Çalışma sırasında uzun süre ayakta durulan, ellerin omuz hizası üzerinde kullanıldığı ve tekrarlı aktivitelerin sık yapılması kuaförlerde kas-iskelet sistemi semptomlarına yol açar. Bu çalışma ile kadın ve erkek kuaförlerinin kas-iskelet sistemi problemleri, stres, iş doyumu ve tükenmişlik seviyelerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışma İstanbul Kadıköy ilçesinde 39'u kadın ve 39'u erkek kuaförlerinde çalışan 78 erkek olguyla yapıldı. Olguların kas-iskelet sistemi semptomlarını belirleyebilmek için Cornell Kas-İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi, stres seviyelerini ölçebilmek için Algılanan Stres Ölçeği, iş tatminlerini puanlayabilmek için Minnesota İş Doyum Ölçeği ve tükenmişlik düzeylerini bulabilmek için Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kikare Testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman Korelasyon Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The hairdressing profession is one of the oldest professions in the world. During the work, the hairdressers who stand for a long time, use the hands above the shoulders and frequent repetitive activities cause musculoskeletal symptoms in hairdressers. With this study, it was aimed to compare the musculoskeletal problems, stress, job satisfaction and burnout levels of women's and men's hairdressers. The study was conducted with 78 male cases, 39 of whom were female's hairdressers and 39 of whom were male's hairdressers, in the district of Kadıköy, Istanbul. Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire was used to determine the musculoskeletal system symptoms of the cases, Perceived Stress Scale to measure stress levels, Minnesota Satisfaction Questionnaire to score job satisfaction and Maslach Burnout Inventory to find burnout levels. Mann Whitney U test, Chi-square Test, Kruskal Wallis Test and Spearman Correlation Test were used to analyze the data.