The creation of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC)
Karadeniz Ekonomik İşbirliğinin (KEİ) oluşturulması
- Tez No: 694706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ), 1992 İstanbul Zirvesi'nde Boğaziçi Deklarasyonu'nun imzalanmasıyla kurulmuştur. Bu bölgesel organizasyonun başlatılması'nın öncülüğünde Türkiye ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal çoğunlukla akredite edilmiştir. Ancak, üye devletler arasında süregelen bölgesel çatışmalar ve tarihsel çekişmeler olduğu halde KEİ'nin kuruluşu şaşırtıcıydı. Üstelik, Türkiye 1987'den beri iç siyasetinde dinamik değişimler yaşıyordu. Bu bulmacalarla göre, bu araştırma bölgesel engeller ve Türkiye'deki iç değişimler'in KEİ'nin oluşturulmasında liderliğin nasıl bir rol oynadığını sorgulamaktadır. Bu soruşturmasına ilişkin hipotez şöyle ki, liderliğin, özellikle de Özal'ın, KEİ'yi kurmak için bölgesel girişimci olarak değişik mesleğe sahip farklı aktörleri bir araya getirip onlara öncülük etmektir. Hipoteze dayalı olarak, araştırma kalitatif metodoloji ile yürütülmektedir. Süreç takibi (process tracing) yöntem ile belirli bir tarihsel anlatı oluşturmak için alakalı verileri devlet arşivleri, gazete makaleleri, ikinci el röportajlar ve akademik yayınlardan toplanmıştır. Ardından, Craig Parsons'ın fikirsel mantığı ve kamu girişimciliği literatürüne istinaden bölgesel girişimcilik çerçevesinde farklı çember testleri (hoop test) yapılmıştır. Testlere göre, Özal, Şükrü Elekdağ ve Şarık Tara gibi farklı kişilerle etkileşim kurarak KEİ'yi bölgesel girişimci olarak oluşturulmuştur. Buna binaen, araştırma'nın hipotezin doğru olduğunu kanıtlamaktadır. Bu sonuç, yapısal (strüktürel) açıklamaya dayanan KEİ literatürünün aksine, KEİ'nin kuruluşu için fikrisel bir açıklamayı önermektedir. Ayrıca bu araştırma, bölgesel bir organizasyonun liderliğin rolüne göre nasıl kurulduğunu analiz etmek için alternatif teorik çerçeveyi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Black Sea Economic Cooperation (BSEC) was established as the Bosphorus Declaration was signed during the Istanbul Summit of 1992. Turkey and President Turgut Özal were mostly accredited for the initiation of the regional organization. However, the foundation of the BSEC was puzzling as there were ongoing regional conflicts and historical grievances between the member states. Moreover, Turkey had been going through dynamic changes in its domestic politics ever since 1987. Regarding these puzzles, the research aims to question what role the leadership played in the formulation of the BSEC amid regional hindrances and domestic changes in Turkey. The hypothesis in respect to the research inquiry is that the role of leadership, especially that of Özal, was to bring together different actors from diverse backgrounds through regional entrepreneurship to establish the BSEC. Based on the hypothesis, the research is conducted with a qualitative methodology. The data is collected from government archives, newspaper articles, second-hand interviews, and academic publications to create a historical narrative based on process tracing. Then, different hoop tests are conducted within the regional entrepreneurship framework, which utilizes Craig Parsons' ideational logic and public entrepreneurship literature. According to the tests, the hypothesis is proven to be true as Özal led the process of creating the BSEC as a regional entrepreneur by interacting with different individuals, such as Şükrü Elekdağ and Şarık Tara. This result suggests a different explanation for the establishment of the BSEC in contrast to the BSEC literature, which is heavily based on the structural explanation. Furthermore, the research provides an alternative theoretical framework to analyze how a regional organization is established with reference to the role of leadership.