Evaluation of the use of 3D digital design tools in apparel industry
3D dijital tasarım araçlarının giyim sektöründe kullanımının değerlendirilmesi
- Tez No: 694710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU VURUŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyada yaşanan tüm teknolojik gelişmelere rağmen tekstil ve moda sektöründe tasarım, ürün geliştirme ve üretim süreçleri çoğunlukla manuel tekniklere dayanmaktadır. Üç boyutlu dijital tasarım sistemleri diğer endüstrilerde yaygın olarak kullanılmasına rağmen tekstil endüstrisinde tam verimle uygulanamamaktadır. Giysi geliştirme sürecinde, üç boyutlu sanal numune teknolojisi önemli bir adım oluşturmaktadır. Üç boyutlu sanal numune sistemleri tasarımcıların, daha önce yalnızca iki boyutlu çizimlerle ifade edebilecekleri tasarımların, gerçeğe yakın simülasyonlarla gösterilmesine yardımcı olmaktadır. Gelecekte sanal uygulamaların hızla artacağı beklenmektedir. Bu tez kapsamında giyim alanındaki üç boyutlu sanal teknolojilere ait uygulamalar incelenmektedir. Araştırma konuları, giyim üretim firmalarının vizyonları, profesyonel kullanıcıların ve yazılım firmalarının giyim sektörüne yönelik bakış açısı ve aşılması gereken zorluklar, üniversitelerin eğitim sisteminin üç boyutlu sanal moda tasarımcıları için uygunluğu, üç boyutlu sanal numune sistemlerinin giyim üzerine etkileri gibi konuları kapsamaktadır. Bu konular nitel araştırma yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, üç boyutlu dijital sistemlerin tekstil endüstrisine entegrasyonunu sağlamak için, tekstil şirketlerinin kendi yapıları ve müşterileri arasında entegre bir iş akışı geliştirmeleri ve moda tasarımı eğitimi verilen üniversitelerde 3D CAD sistemlerinin kullanımına yönelik ders içeriklerine yer verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Despite all recent technological developments in the world apparel design, product development, and production still depend mostly on manual, techniques. Use of 3D visual prototyping in apparel industry has been iYüksekneffective and complicated, despite its widespread use in other industries. In garment development, the 3D virtual technology is a significant advancement. It helps designers to express themselves in a real-life simulation of ideas that were previously only imaginable through 2D drawings. It is obvious that the future is becoming more virtual. Within this thesis, use of 3D virtual technology in the field of clothing is investigated. Exploration areas include the vision of apparel production companies, perspectives of professional users and software companies for the apparel industry and the challenges to overcome, suitability of the education system of universities for 3D virtual fashion designers and the effects of 3D virtual sample systems in apparel industry which are examined using qualitative research methods. As a result of this research, it is suggested that integration of 3D CAD systems within their structure and with their customers will provide improvements in the workflow of textile and apparel companies, and 3D CAD systems should also be included in curriculum for fashion design education.