Yetişkinlerde sağlık okuryazarlığı ve akılcı ilaç kullanımının incelenmesi
Analysis of HEALTH literacy and rational drug use in adults
  1. Tez No: 694722
  2. Yazar: AYŞENUR IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma yetişkinlerin sağlık okuryazarlık düzeyleri ile akılcı ilaç kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırmanın örneklemine 565 birey dahil edilmiştir. Veriler kişisel bilgi formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) ve Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 versiyon istatistik programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Analiz ve değerlendirmede sıklık tabloları, Mann-Whitney U testi, Kruskall-Wallis varyans analizi, Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yetişkinlerin yaş ortalaması 32,81±10,19 (Min=18; Maks=76) olup, %67,3'ü (n=380) kadın, %53,8'i (n=304) bekar, %43,2'si (n=244) lisans mezunudur. Katılımcıların %63,4'ünün (n=358) en az bir sosyal medya organını kullandığı, yetişkinlerin %44,8'inin (n=160) 1-3 saat sosyal medya kullandığı saptanmıştır. Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 indeks puan ortalaması 34,28±7,35 (Min=14,81; Maks=50), Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği puan ortalaması 38,20±3,99 (Min=18; Maks=42)'dır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between adults' health literacy levels and rational drug use. 565 people were included in the sample of the descriptive and correlational study. Data were collected with a personal information form, Turkey Health Literacy Scale-32 (TSOY-32) and Rational Drug Use Scale. The obtained data were evaluated with the help of SPSS 21.0 version statistical program. Frequency tables, Mann-Whitney U test, Kruskall-Wallis analysis of variance, Spearman correlation analysis were used for analysis and evaluation. The mean age of participants was 32.81±10.19 (Min=18; Maks=76). 67.3% (n=380) of the participants were women, 53.8% (n=304) were single, 43.2% (n=244) were undergraduate. 63.4% (n=358) of the participants used at least one social media organ, 44.8% (n=160) of the adults used social media for 1-3 hours a day. The average index scores of the Turkish Health Literacy Scale-32 was 34.28±7.35 (Min=14.81; Maks=50). The average scores of the Rational Drug Use Scale was 38.20±3.99 (Min=18; Maks=42). It was determined that there was a statistically significant difference between the TSOY-32 index scores according to the gender of the participants, their use of social media, the presence of chronic diseases and their distance from the health institution they resided (p< 0.05). It was determined that there was a statistically significant difference between the AIQ scores of the participants according to age, gender, education level, occupation, presence of chronic disease, regular drug use, distance from residence to health institution and appropriate use.