Erişkin hastalarda sağlık okuryazarlığı ve akılcıilaç kullanımı arasındaki ilişkinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health literacyand rational drug use in adult patients
  1. Tez No: 793810
  2. Yazar: RÜMEYSA NUR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Günümüzde önemi giderek artan sağlık okuryazarlığı ve akılcı ilaç kullanımı kavramları birbirleriyle yakından ilişkili olup birbirlerinin gelişimini etkilemektedirler. Çalışmamızda bireylerin sağlık okuryazarlığı ve akılcı ilaç kullanım düzeyleri ile bunların sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Şişli Eğitim ASM'ye başvuran 18 yaş üzeri 290 bireye yüz yüze anket şeklinde uygulanmıştır. Anketimiz katılımcıların 12 soruluk sosyodemografik bilgileri, 25 soruluk Sağlık Okuryazarlık Ölçeği ve 21 soruluk Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeğinden oluşan toplam 58 sorudan oluşmaktadır. Sağlık Okuryazarlığı Ölçeğinden alınan puan arttıkça sağlık okuryazarlığı düzeyi artmaktadır. Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği için 35 puan ve üzeri alanların AİK düzeyi yeterli olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: The concepts of health literacy and rational drug use, whose importance is increasing day by day, are closely related to each other and affect each other's development. In our study, it was aimed to evaluate the health literacy and rational drug use levels of individuals and their relationship with sociodemographic characteristics. PATIENTS AND METHODS: Our study was carried out by face-to-face questionnaire was applied to 290 individuals over the age of 18 who applied to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Şişli Education FHC (Family Health Center). Our survey consists of a total of 58 questions consisting of 12 questions on the sociodemographic information of the participants, the Health Literacy Scale with 25 questions and the Rational Drug Use Scale with 21 questions. As the score obtained from the Health Literacy Scale increases, the level of health literacy increases. The rational drug use level of those who scored 35 and above for the Rational Drug Use Scale was evaluated as sufficient.