Öğrenci hemşirelerin ameliyat öncesi ve sonrası açlık konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels of student nurses related to the fasting before and after surgery
- Tez No: 694724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN VARDARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, öğrenci hemşirelerin ameliyat öncesi ve sonrası açlık konusundaki bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören 192 hemşirelik bölümü öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmadaki veriler araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Öğrenci Tanıtım Formu”ve“Ameliyat Öncesi ve Sonrası Açlık ile İlgili Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde), Mann Whitney U, Kruskall Wallis ve Spearman Rank testleri kullanılmıştır. Öğrencilerin %81,3'ünün hemşirelik bölümünü isteyerek tercih ettiği, %57,3'ünün cerrahi operasyona yönelik bakım alma deneyiminin bulunmadığı, %74,5'inin ise cerrahi operasyona yönelik hemşirelik bakımı verme deneyimine sahip olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin ameliyat öncesi açlığa ilişkin bilgi düzeylerinin (7,13±1,180), ameliyat sonrası açlığa ilişkin bilgi düzeylerinin (7,53±1,535) ve açlığa ilişkin genel bilgi düzeylerinin iyi seviyede (14,66±2,076) olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin bilgi düzeyleri ile; sosyodemografik özellikleri, mesleği isteyerek tercih etme durumu, hemşirelik bakımı tecrübeleri, eğitim gördükleri sınıf, akademik başarı algıları ve mezun oldukları liseleriyle arasında istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive study in order to evaluate the knowledge levels of student nurses about fasting before and after surgery. The sampling of the study is consisted of 192 nursing students studying at a foundation university. The data in this study were obtained by using the“Student Introduction Form”and“Knowledge Level Evaluation Form Regarding the Fasting Before and After Surgery”prepared by the researcher. Descriptive statistics methods (frequency, arithmetic mean, standard deviation, percentage), Mann Whitney U, Kruskall Wallis and Spearman Rank tests were used in the analysis of the data. It was determined that 81.3% of the students voluntarily preferred the nursing department, 57.3% had no experience in receiving care for surgical operations, and 74.5% had the experience of providing nursing care for surgical operations. It was determined that the students' knowledge levels about fasting before surgery (7.13±1,180), knowledge levels about fasting after surgery (7.53±1,535) and general knowledge levels about fasting (14.66±2,076) were found to be at a good level. With the knowledge levels of the students participating in the research; there was no statistically significant difference between their sociodemographic characteristics, their willingness to choose the profession, their nursing care experience, their class grade, their academic success perceptions and the high school that they graduated from (p>0.05).