Investigation of screen-printed and evaporated metal contacts on boron implanted emitter
Bor yerleştirilmiş silisyum üzerindeki serigrafik ve buharlaşmış metal kontakların incelenmesi
  1. Tez No: 694728
  2. Yazar: EGE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, DOÇ. SERDAR KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Due to advantages in device manufacturing and the low cost of ownership, crystalline silicon (c-Si) solar cells fabricated on p-type wafers continue to dominate the photovoltaic (PV) market. Studies on n-type Czochralski (CZ) substrates have shown that they are more desirable for terrestrial applications than p-type substrates due to superior material and performance advantages such as higher minority carrier lifetime and easier surface passivation, absence of light-induced degradation (LID), and low sensitivity to metallic impurities. With these advantages, n-type CZ-based c-Si solar cells hold great potential in the future PV industry. However, various difficulties in device processing and higher wafer cost are still the major obstacles in penetrating the n-type solar cells into the commercial market. In dealing with these difficulties, new processes like ion implantation are being considered to replace the existing ones to simplify the process conditions and lower the cost. This thesis aims to optimize the activation temperature and duration of the boron implanted silicon with metal contacts fabricated by screen printing and e-beam evaporation. In order to understand the uniformity of the ion implantation, sheet resistance measurements were carried out. Al2O3/SiNx stack was used for passivation and ARC. Also, deeper boron concentration leads to lower contact resistivity is tested with e-beam evaporated and screen-printed metal contacts with contact resistivity values measured using Transmission Line Measurement (TLM). We have shown that successful metal contact to ion-implanted Si can be formed using both techniques. This thesis presents excessive process information and results for the screen-printed and e-beam evaporated samples onto the boron implanted silicon.
Özet (Çeviri)
Cihaz üretimindeki avantajlar ve düşük maliyet nedeni ile p-tipi dilimler üzerinde üretilen kristal silikon (c-Si) güneş hücreleri, fotovoltaik (PV) pazarına hakim olmaya devam ediyor. Öte yandan, n-tipi Czochralski (CZ) alttaşlar üzerinde yapılan çalışmalar, daha yüksek azınlık taşıyıcı ömrü, daha kolay yüzey pasivasyonu, ışık kaynaklı bozulmanın olmaması ve metalik safsızlıklara kara düşük hassasiyet gibi üstün malzeme ve proses avantajlarından dolayı karasal uygulamalar için p-tipi alttaşlara göre avantajlı olduklarını göstermiştir. Bu avantajlarla, n-tipi CZ tabanlı c-Si güneş hücreleri, geleceğin PV endüstrisinde büyük bir potansiyele sahiptir. Öte yandan, n-tipi hücre üretiminde bir çok zorluklar ve yükske maliyet söz konusudur. Bu zorlukları aşmak üzere alternatif prosesleri içeren çalışmalar yürütülmektedir. İyon ekme (Ion Implantation) katkılama işlemi içinkullanılan ve olldukça umut veren alternatif proseslerden bir tanesidir. Bu tezin amacı, elek baskı ve e-demeti buharlaştırma yöntemi ile oluşturulmuş metal kontaklarla boron ekilmiş silisyum katkılama aktivasyon sıcaklığını ve süresini optimize etmektir. İyon ekimin homojenliğini anlamak için tabaka direnci ölçümleri yapılmıştır. Al2O3/SiNx katmanlı yapısı sırasıyla pasivasyon ve yansıma önleyici kaplama yöntemleri için kullanılmıştır. Ayrıca, daha derin bor konsantrasyonunun daha düşük temas direncine yol açtığı gerçeği, İletim Hattı Ölçümü (TLM) kullanılarak e-demeti ve elek baskı yöntemi ile üretilmiş metal kontaklarla kontak direnci değerleri ile test edilmiştir. Bu tez, boron ekilmiş Si üzerine metal kontak oluşturma konusunda ayrıntılı deneysel çalışmaların sonuçlarını sunmaktadır.