Basınç yaralarının önlenmesi ve tedavisinde kullanılan gelişmiş teknolojinin hastane maliyeti üzerine etkisinin değerlendirilmesi: Bir özel hastane örneği
Evalution of the effect of advanced technology used in the prevention and treatment of pressure sores on hospital costs: An example of a private hospital
  1. Tez No: 694750
  2. Yazar: KEZBAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı; bir yıl boyunca hastaneye başvuran basınç yarası mevcut ve/ veya hastanede gelişen basınç yaralarının hasta ve hastane açısından maliyetin değerlendirilmesi yapılan tedavilerin dünya sağlık örgütünün amaçladığı gibi en düşük maliyete odaklanma konusunda başarı elde edebilme durumlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Yapılan çalışmada, bir yıl boyunca aylara oranla hasta yaş, cinsiyet, tanı ve tedavi, hastanede kalış süreleri, günlük ve aylık maliyetleri incelenmiştir. Hastalığın başında ve evrelerine göre değerlendirilmesi yapılmış olup, ilk evrelerde maliyet oranın düşük ve taburculuğun kısa sürede sağlandığı tespit edilmiştir. Kronik hastalık gibi ek hastalıklar basınç yarası oluşumunda etkili faktörler olarak tespit edilmiş ve aslında farklı bir hastalık için tedavi görürken ek olarak metabolik tablonun bozulması sonucunda basınç yarasının gelişmesine, hastaneden ayrılma sürelerinin uzamasına ve enfeksiyon etmenlerine yatkın olmalarına sebep olmaktadır. Yapılan tedavilerin basınç yaralarının derecesi ile ilişiğinin çok önemli bir şekilde yakın olduğu tespit edilmiştir. Bu durum maliyet açısından, hasta ve hastane açısından yüksek derecede önem kazanmaktadır ve bu doğrultuda önemli bir yol izlenme süreci oluşturmuştur. Hastanın ilk değerlendirmesi ile yapılan tedavi şekillenmiş ve maliyet açısından önemli bir yol seçme sürecinin tanımlanması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis; The aim of this study is to evaluate the cost of pressure ulcers and/or pressure ulcers that developed in the hospital, which applied to the hospital for one year, and to examine the success of the treatments in focusing on the lowest cost as the World Health Organization aims. In the study, patient age, gender, diagnosis and treatment, length of hospital stay, daily and monthly costs were examined compared to months during a year. It was evaluated according to the beginning and stages of the disease, and it was determined that the cost rate was low in the first stages and the discharge was provided in a short time. Additional diseases such as chronic disease have been identified as effective factors in the formation of pressure ulcers, and while they are actually being treated for a different disease, they also cause the development of pressure sores as a result of deterioration of the metabolic picture, prolonging the time they leave the hospital, and being prone to infectious factors. It has been determined that the treatments performed are very closely related to the degree of pressure sores. This situation gains a high degree of importance in terms of cost, for the patient and the hospital, and has created an important path to follow in this direction. With the initial evaluation of the patient, the treatment was shaped and the definition of a cost-effective pathway selection process was examined.