Girişimcilik eğiliminin girişimsel hazır bulunuşluk üzerindeki etkisinde girişimcilik eğitiminin düzenleyici rolü
The moderating role of entrepreneurship education on the relationship between entrepreneurial inclination and entrepreneurial readiness
  1. Tez No: 694760
  2. Yazar: ZEYNEP İSKAN KUBBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN KARACAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, girişimcilik eğiliminin girişimsel hazır bulunuşluk (GHB) üzerindeki etkisini ve bu etkide girişimcilik eğitiminin düzenleyici rolünü belirlemektir. Bu bağlamda incelenen ilgili yazın taraması sonucunda araştırma hipotezleri geliştirilmiş ve kuramsal bir model ortaya konulmuştur. Araştırma, Aksaray ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde girişimcilik eğitimini almış 365 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri yargısal örnekleme yöntemi ile, online ve yüz yüze anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler uygun istatiksel paket programlar kullanılarak regresyon analizi yoluyla test edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların girişimcilik eğilimlerinin girişimsel hazır bulunuşlukları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve bu etkide girişimcilik eğitiminin düzenleyici bir rol oynadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Çalışmada girişimcilik eğiliminin, GHB'nin boyutlarından olan öğrenme yönelimini etkilemediği; algılanan çekicilik ve iş tutkusu boyutlarını ise negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, girişimcilik eğiliminin öğrenme yönelimi boyutuna etkisinde girişimcilik eğitiminin düzenleyici bir role sahip olmadığı ancak algılanan çekicilik ve iş tutkusu boyutlarına etkisinde girişimcilik eğitiminin düzenleyici bir role sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between entrepreneurial inclination (tendency) and entrepreneurial readiness (ER), and the moderating role of the entrepreneurship education in this relationship. As a result of the literature review examined in this context, research hypotheses were developed and a theoretical model was put forward. The research was conducted on 365 students who received entrepreneurship education at Aksaray and Nevşehir Hacı Bektaş Veli University. The data of the research were gathered with convenience sampling method by using online and face-to-face survey technique. The data collected were tested by regression analysis using appropriate statistical package programs. According to the results of the research, it was found that the entrepreneurial inclinations of the participants had a significant effect on their entrepreneurial readiness and that entrepreneurship education played a moderator role in this effect. In the study, it is found that the entrepreneurial inclination did not affect the learning orientation of the dimensions of the ER; it is concluded that the entrepreneurial inclination negatively affects the perceived attractiveness and work passion dimensions of the dimensions of ER. In addition, it is determined that entrepreneurship education did not have the moderating role in the effect of entrepreneurial inclination on learning orientation dimension, but entrepreneurship education has a moderator role in the effect of perceived attractiveness and work passion.