Effects of physical environment on patient well-being: Case study in Dokuz Eylül University Hospital
Fiziksel çevrenin hastanın iyi olma hali üzerinde etkileri: Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi vaka çalışması
- Tez No: 694821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, sağlık tesisleri tasarımının yatılı hastaların iyileşme hızına etkisini bulmayı hedeflemektedir. Araştırmada kullanıcıların memnuniyet düzeyleri ve kullanıcı memnuniyetinin onların psikolojisiyle, sağlıklarıyla ve iyileşme hızıyla olan ilişkileri incelenmiştir. Memnuniyet düzeyleri iç mekân kalitesi alt başlıkları altında ve çevresel psikolojinin dört temel bileşeni içerisinde incelenmiştir. Bu çalışmada, örnek çalışma olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi seçilmiştir. Yatılı hastalar arasında onların memnuniyet düzeyini ölçmek adına bir anket yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda bir sağlık tesisinin iç mekân tasarımının hastaların sağlığına, psikolojisine ve iyileşme hızına etkisi olduğu tespit edilmiştir. Hastaların iyileştiklerini hissettikleri hastaneleri tercih etmelerinin daha olası olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, bu çalışmanın sonuçlarına göre, sağlık yapısı tasarımı birçok yönden ele alınmalı ve tasarım süreci uzman tasarımcılar ve araştırmacılar tarafından birlikte yürütülmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the influence of healthcare building design and its influence on bedded patients' recovery rate. This study examines the satisfaction levels of users and their relationship with their psychology, well-being, and recovery rate of patients. The satisfaction levels are inspected within indoor quality subtopics and the four aspects of environmental psychology. Dokuz Eylül University Hospital was chosen as a case study. A survey was conducted among the bedded patients to find out their satisfaction levels in this healthcare facility. It was found out that the interior design of a healthcare facility affects the patients' well-being, psychology, and recovery rate. It is believed that patients may be more likely to visit a hospital where they feel healed. It is also believed that, according to the results of this study, healthcare facility design must be considered in many aspects, and the process of design must be conducted with design specialists and researchers together.