Dönüşümcü liderlik davranışları ile örgütsel bağlılık ilişkisinde örgüt kültürünün rolü: Zincir otel işletmelerinde bir araştırma
Role of the organizational culture in the relationship between the transformational leadership behaviors and the organizational commitment: A study about hotel chains
- Tez No: 694822
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Emek yoğun bir sektör olan turizm sektöründe faaliyet gösteren otel işletmelerinde yetenek geliştirme ve geliştirilen yeteneklerin sürdürülebilirliğinin sağlanması, zorlu rekabet ortamında işletmelerin rekabette üstünlük elde etmelerinde önemli bir faktördür. Bu işletmelerde işgörenlerin işletmede etkili ve verimli bir performans göstermeleri ise örgütsel bağlılıkları ile kuvvetli bir ilişki içerisindedir. Bununla birlikte otel işletmelerinde rekabetçi çevreye uyum sağlayacak değişimlerin gerçekleştirilebilmesi ve işgörenler aracılığıyla işletmeye özgü örgütsel yeteneklerin yapılandırılabilmesi için yöneticilerin yaratıcı bir örgüt kültürü oluşturmaları ve işgörenleri destekleyici dönüşümcü liderlik davranışlarını sergilemeleri gerekmektedir. Bu araştırmada turizm endüstrisinde faaliyet gösteren zincir otel işletmelerindeki işgörenlerin dönüşümcü liderlik algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkide örgüt kültürünün aracılık etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2020 yılında Türkiye'de faaliyet gösteren, beş yıldızlı zincir otel işletmelerindeki işgörenler; araştırmanın örneklemini ise evreni temsil edecek sayıda ulaşılan işgörenler oluşturmaktadır. Bu araştırmada 1 Ocak – 30 Aralık 2020 tarihleri arasında otel işletmelerinde çalışan 430 kişi üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Verilere, uç değerler analizi ve çoklu normal dağılım testleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde, açıklayıcı istatistiklerden, faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Aracılık etkisini ölçmek için ise hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda dönüşümcü liderlik algısının örgütsel bağlılık ve örgüt kültürü, örgüt kültürü ile örgütsel bağlılık ilişkili olduğu ve örgüt kültürünün dönüşümcü liderlik örgütsel bağlılık ilişkisinde aracı değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism sector is labor intensive and hotel business which is a part of the sector is highly competitive. In order to gain competitive advantage, it is extremely important for hotel establishments to develop talents and ensure the sustainability of these talents. An efficient and effective performance of the employees is strongly related to their organizational commitment. In this context, hotel managers are responsible for instituting an organizational culture that encourages creativity and exhibit transformational leadership behaviors to support and develop their employees. The objective of the research is to determine the mediating effect of the organizational culture in the relationship between the perceived transformational leadership behaviors and organizational commitment. The study universe consists of the employees who work in five-star chain hotels that operating in Turkey in 2020. The sample of the study is the employees whose number is representative of the universe. In the research, 430 questionnaires filled in by hotel employees and collected between 1st January and 30th December in 2020 were analyzed. Data were analyzed using analysis of outlier and multiple normal distribution tests. In addition to descriptive statistics, factor analysis, correlation, and regression analyses were used. In order to test mediation effect, hierarchical regression analysis was applied. Accordıng to the research findings, there is a relationship between the transformational leadership perception and organizational commitment and organizational culture and also a relationship between the organizational culture and organizational commitment. It has been determined that a mediatıon effect of the organizational culture exists in the relationship between the perceived transformational leadership behaviors and organizational commitment.