Conflict resolution and third parties intervention : An analysis of Mindanao conflict in the philippines
Çatışma çözümü ve üçüncü taraf müdahalesi: Filipinler'deki Mindanao çatışmasının bir analizi
  1. Tez No: 694857
  2. Yazar: MUR-HAMIDA ELDANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIGÜL SARIKAMIŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, Filipinler'deki Mindanao Çatışmasında üçüncü tarafların rolleri ve katkıları sorusunu sorarak Mindanao Çatışmasının çözümünde üçüncü tarafların rolünü incelemektedir. Özellikle Malezya, Libya, Japonya, Endonezya, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Uluslararası Temas Grubu'nun (ICG) rollerine odaklanmaktadır. Mindanao'daki çatışma, sömürge ilhakı ve adaletsizliklerin birbiriyle ilişkili nedenleri nedeniyle ortaya çıkmıştır. Mindanao'da yaşayan Morolar adaletsizliğe, ekonomik sorunlara maruz kaldılar ve marjinalleştirildiler ve sosyal, kültürel, politik ve ekonomik eşitsizlikler yaşamışlardır. Filipinler'in güney kesiminde yaşayan Müslüman azınlıklar olan Moro halkı farklı kabilelere bölünmüşler, ancak ortak bir kültürü ve İslam inancını paylaşmışlardır. Dolayısıyla çatışma, Moros'un Filipinler'e karşı adalet, kendi kaderini tayin hakkı ve bağımsızlık için savaştığı sırada meydana gelmiştir. Bu tez, İİT, Libya ve Malezya'nın arabuluculukta ve Moro'lara insani ve mali destek sağlamada hayati roller oynadığını savunmaktadır. Bununla birlikte, İKÖ ve Libya'nın rolleri yalnızca müzakere sırasında özeldi ve ihtilaflı tarafların mutabık kalınan anlaşmalarının izlenmesine dahil olmadılar. Endonezya kolaylaştırma ile uğraştı, ancak katılımı sınırlı kalmıştır. Japonya kalkınma yardımı sağlayıp barış inşasını desteklemiş ve böylece Mindanao'daki Moro durumunun yeniden inşasına katkıda bulunmuştur. ICG'nin kolaylaştırıcı rolü, anlaşmaların izlenmesinde ve Mindanao ihtilafını çözmek için uluslararası desteğin kanalize edilmesinde de faydalı olmuştur. Dolayısıyla, üçüncü tarafların arabuluculuk, kolaylaştırma ve insani yardım yoluyla katılımı, çatışmayı çözmenin müzakere ve diplomatik yollarına yol açmıştır. Üçüncü taraflar, ihtilaflı tarafın barış için ortak çıkarlarının farkına varmalarına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of third parties in the resolution of the Mindanao Conflict by asking the question of what are the roles and contributions of third parties in Mindanao Conflict in the Philippines. It primarily focuses on the roles of Malaysia, Libya, Japan, Indonesia, the Organization of Islamic Cooperation (OIC), and the International Contact Group (ICG). The conflict in Mindanao emerged due to interrelated reasons of colonial annexation and injustices. Moros living in Mindanao suffered from injustices, economic problems, and marginalization, and experiences of social, cultural, political, and economic disparities. The Moro people are the Muslim minorities living in the Southern Part of the Philippines. They are divided into distinct tribes but shared a common culture and Islamic faith. Hence, the conflict occurred as Moros fought for justice, self-determination, and independence against the GRP. This thesis argues that OIC, Libya, and Malaysia played vital roles in mediation and providing humanitarian and financial support to the Moros. Nevertheless, OIC and Libya's roles were only particular during the negotiation, and they did not involve in monitoring concurred agreements of the disputants. Indonesia was engaged in facilitation but had limited participation. Japan provided development aid and supported peace building and thus contributed to rebuilding the Moros situation in Mindanao. ICG's facilitation role was also beneficial in monitoring agreements and channeling international support to resolve the Mindanao conflict. Hence, the participation of the third parties through mediation, facilitation, and humanitarian aiding led to negotiation and diplomatic means of resolving conflict. The third parties contributed to the disputant's realization of their shared interest for peace.