20. yüzyıl Batı sanatında hayvan imgesi
The animal image in 20th century Western art
  1. Tez No: 694858
  2. Yazar: HURİ KİRİŞ BÜYÜKGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. YALÇIN KARAYAĞIZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Modern insanın tarihi ile ilgili ilk bulgular homo sapiensin sanatsal çalışmaları ile başlamaktadır. Prehistorik zamanda verilen bu ilk sanat ürünleriyle günümüz Batı sanatını bağlayan temel imgeler hayvan figürleridir. Günümüz Batı sanatında sıkça gördüğümüz hayvan imgesinin tarihselliği sadece bir biçim olarak hayvan figürünün kullanılmasından ibaret değildir. Hayvanın tarifi, insanın sınırının çizilmesi meselesinde Batı felsefesinin ana konularından biri olagelmiştir. İnsan-hayvan ikiliği içerisinde değerlendirilen ve çoğunlukla ontolojik bir mesele olarak ele alınan hayvan sorusu, erkek-kadın, uygar-vahşi, beyaz-beyaz olmayan, kültür-doğa gibi ikiliklerin oluşmasının önünü açmış, günümüz toplum yapılanmasına büyük etkide bulunmuştur. Bu ikilikler 'öteki' kavramını doğurmuş ve bu 'öteki' kavramı zaman içerisinde başka ikiliklere de genişlemiştir. İnsanı tarif etmede ilk başvurulan kaynağın, hayvanın ne olduğu ile ilgili görüşlerin olması, hayvanı her zaman gündemde tutmuştur. Mağara resimlerinden günümüze uzanan zaman içerisinde insana ve hayvana bakışın geçirdiği değişimler sanat eserlerine yansımış, bu yansımalardan doğan imgeler bize, sanat tarihini anlamak için alternatif bir harita çizmiştir. 20. yüzyıl Batı sanatı, özellikle II. Dünya Savaşı sonrası yükselen postmodernist yaklaşımların da etkisiyle, kendisinden önce biriken bu külliyatı yeni bir gözle ele almış, alışılagelmiş doğa tarihi anlatımları içinden hayvanı çekip çıkararak, ona yeni ve alışılmadık bir haysiyet kazandırmıştır. Çağdaş sanatın multidisipliner yapısı, malzeme ve yöntem çeşitliliği, ekolojiye dair yeni gelişen endişelerle birleşerek hayvan konusunu hiç olmadığı kadar önemli bir yere koymuştur.
Özet (Çeviri)
The first findings about the history of modern human begin with the artistic works of homo sapiens. Animal figures are the main images that connect these first artworks given in the prehistoric period to today's Western art. The historicity of the animal image, which we frequently see in today's Western art, is not only about the use of the animal figure as a form. The description of the animal has been one of the main issues of Western philosophy in the issue of identify the human boundary. The animal question, which is evaluated within the human-animal duality and mostly handled as an ontological issue, paved the way for the formation of dualities such as male-female, civilized-wild, white-nonwhite, culture-nature, and has had a great impact on today's social structuring. These dualities create to the concept of 'the other' and this 'the other' concept has expanded to other dualities over time. The fact that the first source used in describing human beings is about what an animal is, it has always kept the animal on the agenda. The changes in the way of looking at humans and animals over time from cave paintings to the present day have been reflected in artworks, and the images arising from these reflections have drawn us an alternative map to understand the history of art. 20th century Western art, especially with the influence of postmodernist approaches that rose after World War II, handled this corpus accumulated before it with a new eye, pulled the animal out of the usual natural history narratives and gave him a new and unusual dignity. The multidisciplinary nature of contemporary art, the variety of materials and methods, combined with the emerging concerns about ecology, placed the animal issue in a more important place than ever before.