Not just another armed actor: Explaining pro-government militia mobilization and participation in civil conflict
Sadece başka bir silahlı aktör değil: Hükümet yanlısı milislerin iç çatışmalarda mobilizasyonu ve katılımını açıklamak
  1. Tez No: 694859
  2. Yazar: DEVIN PATRICK BROWN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ŞAN AKCA, DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVID CARLSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hükümet yanlısı milisler (HYM) iç çatışmalar bakımından önemli oyuncular ol- salar da haklarında yeterince teori geliştirilmemiştir. Mevcut araştırmalar HYM- lerin iç çatışmalara katılmasına yol açan unsurları incelememekte, bu da HYM- lerin nihai amacına dair anlayışımızda bir boşluğa sebep olmaktadır. Bu ilişkiyi iki farklı hipotezin objektifinden test etmekteyim: kuvvet çarpanı olarak HYM- ler ve istihbarat toplayan HYMler. Uppsala Çatışma Veri Programı ve Hükümet Yanlısı Milisler Veri Setinden veri alarak, HYMleri hangi devletlerin harekete geçirdiğini ve devletlerin birden fazla HYM kullanmasına sebep olan unsuları belirlemek için örnlekem dışı tahmin testlerinin yanı sıra Andersen-Gill risk modelini ve negatif bi- nom regresyonunu kullanmaktayım. Sonuçlar, istihbarat ihtiyacının devletleri HYM kullanmaya ittiğini, bununla birlikte, gizli askeri tehditlerin ve yerel bilgi ihtiyacının birden fazla HYM'nin kullanılmasına sebep olduğunu göstermektedir. Bu sonuçların, HYMlere dair kuramda, HYMleri iç çatışmalarda“sadece başka bir silahlı aktör”olarak değerlendirmektense, HYMlerin isthbarat toplama amacına odaklanan bir yaklaşım değişikliği gerektirdiğini tartışmaktayım. Bu yalnızca HYMlere ilişkin akademik çalışmalar bakımından sonuç doğurmayacak ve iç çatışma konulu daha kapsamlı ve entegre akademik çalışmalara da etki edecektir.
Özet (Çeviri)
Pro-government militias (PGMs) are a critical yet undertheorized actor in civil con- flicts. Current research has not considered what factors lead to PGM participating in internal conflict, leaving a gap in our understanding of the ultimate purpose of PGMs. I test this relationship through the lens of two competing hypotheses: PGMs as force multipliers and PGMs as intelligence gatherers. Using data from the Uppsala Conflict Data Program and the Pro-Government Militias Database, I use an Andersen-Gill hazard model and negative binomial regression as well as out-of- sample predictive tests to determine when states will mobilize PGMs and what leads states to utilize multiple PGMs. Results show that the need for intelligence drives states to mobilize new PGMs while both latent military threat and the need for local information contribute to multiple PGM usage. I argue that these results require a revised approach to studies of PGMs, focusing on their intelligence gathering pur- pose rather than treating them as“just another armed actor”in civil conflict. This revision has implications not only for studies of pro-government militias but also for larger, integrated studies of civil conflict.