İbn Sînâ ve Kant'ın ahlak felsefelerinin karşılaştırılması
Comparing İbn Sînâ and Kant's moral philosophies
  1. Tez No: 694862
  2. Yazar: SEHER NAZAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SÜNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
“İbn Sînâ ve Kant'ın Ahlak Felsefelerinin Karşılaştırılması”başlıklı bu yüksek lisans tezi ile; İslâm Meşşâî felsefe okulunun en büyük sistemci filozofu İbn Sînâ ve Yakın Çağ Modern Felsefesinin en önemli filozoflarından olan, bilgi kuramının kurucusu, evrensel ahlak yasasını savunan İmmanuel Kant'ın ahlak felsefeleri ayrı ayrı incelenip sonrasında teorik ve pratik ahlak yasa ve ilkeleri açısından karşılaştırılmaya çalışılmıştır. İki filozofun ahlak felsefelerindeki ortak ve farklı yönler irdelenmiştir. Üç ana bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde İbn Sînâ'nın ahlak felsefesi, ikinci bölümde Kant'ın ahlak felsefesi incelenmiş ve son bölümde de bu iki görüşün birbirlerine benzer olan ve ayrıldığı noktalar üzerinde durulmuştur. Günümüz dünyasındaki, ahlak felsefesi alanındaki çalışmalara ışık tutması açısından, ahlak felsefesinin insanlık tarihi kadar eski olan mirasını yeniden yorumlamaya ve anlamaya yönelik çalışmalar, büyük önem arz etmektedir. Bunu yaparken de farklı dönemlerinin ahlak felsefecilerinin karşılaştırılmasının bu alana büyük dinamizm sağlayacağına inanıyoruz. Şimdiye kadar, farklı ahlak felsefesi geleneğine sahip tarihsel dönemlerin bu iki öncü filozofunun, ahlak felsefesi ile ilgili düşüncelerinin karşılaştırılmamış olması nedeniyle, tez bu alanda yapılmış yeni bir çalışma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
With this master's thesis titled“Comparing Ibn Sînâ and Kant's Moral Philosophies”; Ibn Sînâ, the greatest client philosopher of the Islamic peripatetic philosophy school, and one of the most important philosophers of the Recent Modern Philosophy, the founder of the theory of knowledge, defending the universal morality law, examined the moral philosophies of Immanuel Kant separately and then tried to compare theoretical and practical morality in terms of the laws and principles. The common and different aspects of the two philosophers' moral philosophies are examined. In the first part of our three main chapters, Ibn Sînâ's moral philosophy was examined in the second part, and in the last chapter, these two views were similar and discussed. In order to shed light on the work in the field of moral philosophy in today's world, efforts to reinterpret and understand the legacy of moral philosophy as old as human history are of great importance. In doing so, we believe that comparing different periods of moral philosophers will provide great dynamism in this area. Until now, since the historical periods with a different tradition of moral philosophy, the ideas of these two leading philosophers regarding the philosophy of morality have not been compared, so the master's thesis has a new work feature made in this field.