D-8 ülkelerindeki askeri harcamaların ekonomik büyümeye etkisi
The effect of military spending on economic growth in D-8 countries
  1. Tez No: 694861
  2. Yazar: FURKAN GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE DENİZ YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Econometrics, Economics, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Gelişmekte olan ülkeler çeşitli güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Artan terör sorunları ve iç güvenlik endişeleri ülkeleri dış tehditlere karşı müşterek harekete geçmeye yönelik teşvik etmiştir. D-8 organizasyonun amacı, ülkelerin ortak olarak hareket edebileceği ekonomik ve sosyal birlikteliği sağlamaktır. Bu tezde temel olarak D-8 üye ülkeleri için Askeri Keynesciliğin geçerliliği test edilmektedir. Askeri Keynesyencilik; hükümetlerin, ekonomik büyümeyi yükseltmek amacıyla orduya büyük miktarlarda harcama yaptığı bir tür ekonomik politikadır. Günümüzde artan güvenlik ihtiyacı neticesinde savunma harcamalarının ekonomik büyümeye olan etkisi literatürde geniş çapta araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu çalışmada da literatüre ek olarak D-8 Ekonomik iş birliği teşkilatına üye olan sekiz gelişmekte olan İslam ülkesinin savunma harcamalarının ekonomik büyümelerine olan etkisi teorik ve ampirik olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın ampirik analizi Mankiw vd. (1992) modeli baz alınarak hazırlanmıştır. Veriler 1971-2017 dönemlerini kapsamaktadır. Veri seti oluşturulduktan sonra modelin tahminlemesi öncelikle en küçük kareler yöntemi (EKK) (Ordinary Least Squares (OLS) method) kullanılarak yapılmıştır. Daha sonra Sabit Etkiler Modeli (Fixed Effects Model) ve Tesadüfi Etkiler Modeli (Random Effects Model) oluşturularak tahminler tekrar edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre üç modelde de savunma harcamalarının ekonomik büyümeyi olumlu etkilediği tespit edilmiştir. EKK ve tesadüfi etkiler modeline göre savunma harcamalarının GSYİH' ye oranı arttıkça kişi başına düşen GSYİH da artmaktadır, ancak tahminlerden hesaplanan p-değerleri bu etkinin anlamsız olduğunu göstermektedir. Sabit etkiler modeline göre ise D-8 teşkilatına üye ülkelerinin savunma harcamaları oranındaki %1'lik artış kişi başına düşen GSYİH'yı anlamlı olarak %0.02 oranında arttırmaktadır. Bu sonuç, D-8 ülkeleri için“Askeri Keynesyen”görüşü destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Developing countries face various security problems. Increasing terror problems and domestic security concerns have encouraged countries to take joint action against external threats. The purpose of the D-8 organization is to provide economic and social cohesion in which countries can act jointly. This thesis basically examines the the validity of Military Keynesianism for D-8 member countries. Military Keynesianism; It is a type of economic policy in which governments spend large amounts on the military in order to boost economic growth. Increasing need for security around the World, leads to increase in researches that investigate the effects of defense expenditure on economic growth. In this thesis, we examine the impact of defense expenditures on economic growth of eight developing Islamic countries, which are members of the D-8 Economic Cooperation Organization. Empirical analysis of the study is based on Mankiw et al. (1992). The data we use in the empirical analysis cover the period 1971-2017. After establishing the data set, we first estimate the model by implementing the Ordinary Least Squares (OLS) method. Then, we replicate the estimations by creating Fixed Effects Model and Random Effects Model. Our results reveal that defense expenditures have positive effect on economic growth in all three models. According to the OLS and random effects model, as the ratio of defense expenditures to GDP increases, GDP per capita also increases, but the p-values calculated from the estimates show that the effect is insignificant. According to the fixed effects model, 1% increase in the defense expenditure ratio of the member states of the D-8 organization countries significantly increases the GDP per capita by 0.02%. Hence, the result supports the“Military Keynesian”view for D-8 countries.