Diyet kalitesi ile diş sağlığı arasındaki ilişki
The relationship between diet quality and dental HEALTH
- Tez No: 694870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN GARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Diyet ve beslenme alışkanlıkları, ağız-diş sağlığının korunmasında büyük bir öneme sahiptir. Ağız-diş hastalıklarını etkileyen risk faktörleri arasında yetersiz ağız hijyeni ve sigara-alkol kullanımı gibi etkenlerin yanı sıra sağlıksız beslenme alışkanlıkları, basit şeker oranı yüksek gıdaların tüketimi ve sıklığı gibi diyet faktörleri de yer almaktadır. Bu çalışma, yetişkin bireylerde beslenme alışkanlıkları ve diyet kalitesi ile diş sağlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Ocak-Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul'da özel bir diş sağlığı polikliniğine başvuran, yaşları 19-75 arasında değişen 63'ü kadın, 81'i erkek olmak üzere toplam 144 yetişkin birey ile yürütülmüştür. Katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, diş sağlığı uygulamaları, genel beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik hatırlatma yöntemiyle alınan besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığını içeren anket formu yüz yüze görüşme yoluyla alınmış, diyet kaliteleri Sağlıklı Yeme İndeksi (SYİ) ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların ağız içi muayeneleri diş hekimi tarafından yapılmış ve çürük (decayed), eksik (missing), dolgulu (filled) diş sayıları toplanarak DMFT indeksi hesaplanmıştır. Katılımcıların DMFT indeksi ortalaması kadınlarda 8,97±5,67, erkeklerde 9,07±7,31 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Diet and nutritional habits have great importance in the protection of oral-dental health. The risk factors affecting oral-dental diseases include inadequate oral hygiene, smoking-alcohol usage as well as dietary factors such as unhealthy eating habits, consumption and frequency of foods with high levels of added sugar. This study was conducted to evaluate the relationship between dietary habits and diet quality and dental health in adults. The study was conducted with a total of 144 adults, 63 women and 81 men, aged 19-75, who applied to a private dental health polyclinic in Istanbul between January and March 2020. Participants' general information, anthropometric measurements, dental health practices, general nutritional habits, food consumption record taken with a 24-hour reminder method, and a questionnaire form including food consumption frequency were obtained through face-to-face interviews, and their diet quality was evaluated with the Healthy Eating Index (HEI). Participants' intraoral examinations were carried out by the dentist, and the DMFT index was calculated by collecting the number of decayed, missing and filled teeth. The mean DMFT index of the participants was found to be 8.97±5.67 for women and 9.07±7.31 for men.