Bir eğitim araştırma hastanesi diyet polikliniğine zayıflamak amacı ile başvuran hastalarda obezite, yaşam kalitesi ve bazı biyokimyasal parametrelerle ilişkisi
The relationship between obesity, quality of life and some biochemical parameters in patients applied to diet outpatient clinic of a training and research hospital for loss of weight
- Tez No: 586230
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı: Elâzığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne zayıflamak amacıyla başvuran yetişkin hastaların obezite ve yaşam kalitesi düzeyleriyle, bazı biyokimyasal değerlerin ilişkisini incelemektir. Materyal Metot: Araştırmanın örneklemini; Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyen Polikliniği'ne başvuran 416 hastaya yüz yüze görüşme yapılmıştır. Genel bilgileri sorgulayan anket formu uygulanmıştır. Bireylerin biyokimyasal parametreleri, hastane sonuçlarından elde edilmiştir. Obezite durumu, yaşam kalitesiyle biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %91,8'i kadındı. Katılımcıların %77,0'ı 25-54 yaş grubundaydı, genel yaş ortalamasıysa 40.55±12,43'idi. Grubun %63,1'i ortaokul ve altında eğitim düzeyine sahipti ve %36,6'sı ise birinci derece obezdi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study has been carried out to investigate the relationship between obesity and quality of life levels and some biochemical values of blood in adult patients applied to Elazığ Training and Research Hospital for loss of weight. Material and Method: The sample of the research; 416 patients who applied to Training and Research Hospital Dietitian Polyclinic were interviewed face to face.A questionnaire was used to inquire general information. Biochemical parameters of the individuals were obtained from hospital results. The relationship between obesity status, quality of life and biochemical parameters were analyzed. Findings: 91.8% of the participants were female. 77.0% of the participants were in the 25-54 age group and the average age was 40.55 ± 12.43. 63.1% of the group had secondary and lower education level and 36.6% were obese.