Adi ortaklıkta temsil
Representation in ordinary partnership
- Tez No: 694881
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Adi ortaklık 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu madde 620-645 arasında düzenlenmiştir. Kendine özgü birtakım niteliklere sahip olduğu gibi aynı zamanda ortaklıklar hukukumuzdaki temel ortaklık yapılanmasını teşkil etmektedir. Uygulamada tüzel kişiliği olmamakla birlikte en sık tercih edilen ortaklık türü olma özelliği bulunmaktadır. Bu durum da adi ortaklığı ortaklıklar hukuku içerisinde özel bir yere taşımaktadır. Adi ortaklığın kendine özgü nitelikleri arasında yer alan tüzel kişiliğinin olmaması durumu bazı sonuçlara yol açmaktadır. Bunlardan biri tüzel kişiliğin bulunmaması nedeniyle organsal temsilin mümkün olmamasıdır. Adi ortaklıkta temsilin ne şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği ile sonuçları konusunda Türk Borçlar Kanunu madde 637 ve 638'de düzenleme bulunmaktadır. Buna ek olarak Türk Borçlar Kanunu'ndaki temsile dair genel nitelikteki düzenlemelerin niteliğine uygun düştüğü ölçüde adi ortaklığa uygulanması da söz konusudur. Çalışmamızda adi ortaklıkta temsil konusu ele alınmıştır. Üç bölüm halinde inceleme yapılmıştır. İlk bölümde,“genel olarak adi ortaklık sözleşmesi”başlığı altında, adi ortalığa dair genel açıklamalarda bulunulmuştur. İkinci bölümde,“adi ortaklıkta dış ilişkiler”başlığı altında adi ortaklık yapılanmasında üçüncü kişilerle ilişkilerden bir başka deyişle dış ilişkilerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde“temsilin neticeleri”başlığı altında adi ortaklıkta temsilin neticelerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ordinary partnership is regulated between article 620-645 of the Turkish Code of Obligations numbered 6098. The law has many unique features. At the same time, partnerships constitute the basic partnership structure in our law. Although it has no legal personality in practice, it is the most preferred type of partnership. This situation carries the ordinary partnership to a particular place within the law of partnerships. The absence of legal personality, which is among the unique characteristics of the ordinary partnership, leads to several consequences. One of them is that organic representation is not possible due to the lack of legal personality. There is a regulation in articles 637 and 638 of the Turkish Code of Obligations regarding how the representation should be performed in an ordinary partnership and its results. In addition to this, it is also possible to apply the general regulations regarding representation in the Turkish Code of Obligations to ordinary partnership to the extent that they comply with nature. In our study, the issue of representation in ordinary partnership has been discussed. The study consists of three parts. The title of the first part is“ordinary partnership agreement in general”. In this section, general explanations about the commonplace are made. In the second chapter, under the title of“external relations in ordinary partnerships”, relations with third parties in ordinary partnership structuring are explained. In other words, foreign relations were mentioned. In the third part, the results of representation in ordinary partnership are mentioned. The title of this section is“consequences of representation”.