İç hastalıkları kliniğinde yatan geriatrik hastaların başvuru kreatinin düzeylerinin servis prognozu ve 1 yıllık mortalite ile ilişkisi
Relationship between admission creatinine levels of geriatric patients in internal medicine clinic with service prognosis and 1-year mortality
- Tez No: 694880
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Günümüzde sağlık alanındaki bilimsel ve teknolojik gelişmeler, erken tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulanması, sağlığı koruyucu ve geliştirici önlemlerin artması, sağlıklı yaşam tarzının desteklenmesi ve benimsenmesi gibi faktörlerin etkisi, ortalama insan ömrünün uzayıp yaşlı nüfus oranının hızla artmasına yol açmıştır. Yaşlanma ile bozulan vücut homeostazı nedeniyle, yaşlılıkta yaygın görülen ve harcanan sağlık maliyetini artıran bazı geriatrik sendromlar ortaya çıkmaktadır; özellikle malnütrisyon, kırılganlık ve sarkopeni gelişmesinin yaşam kalitesi, engellilik ve mortalite üzerinde belirgin olumsuz etkileri mevcuttur. Serum kreatinin düzeyleri ile kas kütlesi arasındaki korelasyon, akla iskelet kası ölçümlerinde kreatinin ölçümlerinden yararlanılabileceğini getirmiştir. Serum kreatinin düzeylerindeki düşüklük bazı klinik durumlarda malnütrisyonu göstermektedir; hastaneye yatan hastalarda mortaliteyle ilişkili olabileceği düşünülebilir. Biz çalışmamızda Prof.Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi acil servisine başvurup değerlendirme sonrası iç hastalıkları kliniğinde yatarak takibi yapılan geriatrik hastaların geliş kreatinin düzeyleri ile servisteki prognoz ve mortalite ilişkilerini irdeledik. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2016-31 Aralık 2018 tarihleri arasında Acil Servise başvurup İç Hastalıkları Kliniğine yatan 65 yaş üstü 508 hasta retrospektif değerlendirildi. Hastaların yaş ve cinsiyete göre demografik analizleri incelendi. Yaşlarına göre 65-74 yaş erken yaşlılık, 75-84 yaş orta yaşlılık ve 85 yaş ve üzeri ileri yaşlılık evresi olarak sınıflandırıldı. Hastaların servisteki seyirleri ve taburculuk durumları gözden geçirildi; taburcu olanlar, kurum içi yoğun bakım ünitesi hariç diğer servislere sevk edilenler, yatış süresince yoğun bakım ihtiyacı duyulanlar, yatış sırasında vefat edenler, taburculuk sonrası 1 yıl içerisinde vefat edenler olarak gruplandırıldı. Acil servise başvuru sırasındaki ilk kreatinin düzeyi ve çıkış kreatinin düzeyleri kaydedildi. Kreatinin düzeyleri hastane referans aralıkları baz alınarak gruplandırıldı. 0,5 mg/dl ve altı düşük, 0,51-0,95 mg/dl normal, 0,96 mg/dl ve üzeri yüksek kabul edildi. Yatışı sırasında diyaliz endikasyonu konulan hastalar gruplandırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Today influence of factors as scientific and technological advances in the health field,application of early diagnosis and treatment methods, increasing health protection and improvement measures,promoting and adopting a healthy lifestyle has led to an increase human life span and rapid increase in the proportion of the elderly population. Due to body homeostasis that deteriorates with aging,some geriatric syndromes that are common in old age occur and increase the cost of health spent,especially the development of malnutrition,fragility and sarcopenia has significant negative effects on quality of life, disability and mortality. The correlation between serum creatinine levels and muscle mass suggested that creatinine measurements could be used in skeletal muscle measurements. Low serum creatinine levels indicate malnutrition in some clinical situations and may be thought to be associated with mortality in hospitalized patients.In our study,we examined the relationship between admission creatinine levels and prognosis and mortality in the service of geriatric patients who were admitted to the emergency service of Prof.Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi and followed up in the internal medicine clinic after evaluation. Material and Methods: 508 patients over the age of 65 were evaluated retrospectively. 65-74 years of age were early senescence, 75-84 years of age as middle aged and over 85 years of age as advanced old age. The course of the patients in the service and their discharge status were reviewed;they grouped as those who were discharged,those who were transferred to other services except the in-house intensive care unit,those who needed intensive care during hospitalization,and those who died within 1 year after discharge.Initial creatinine level during admission to the emergency department and output creatinine levels were recorded. Creatinine levels grouped based on hospital reference ranges. 0,5 mg/dl and below was considered low 0,51-0,95 mg/dl was considered normal,0,96 mg/dl and above was considered high. Patients with dialysis indication during hospitalization were grouped. Results: In our study, a statistically significant difference was found between men and women in terms of creatinine levels at admission;the rate of man with higher creatinine levels at admission(%70,9) was higher than that of women (%54,1) (p:0.000;p