Sürdürülebilir kültürel miras kapsamında inanç turizmi rotası oluşturulması: Trakya Bölgesi örneği
Establishing a religious tourism route within the scope ofsustainable cultural heritage: Example of Thrace Region
- Tez No: 694897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEL ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı Trakya Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Edirne-Tekirdağ-Kırklareli illerinde yer alan ve inanç açısından tarihi öneme sahip cami, kilise, sinagog, tapınak, türbe gibi kültürel miras değerlerinin sürdürülebilirliğini sağlayabilmek amacıyla bir inanç rotası önerisinde bulunmaktır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden e-görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda, verilerin toplanmasında araştırmanın amacına ve yöntemine uygun olarak hazırlanan yapılandırılmış görüşme sorularından yararlanılmıştır. Görüşme formu; Haziran 2021- Temmuz 2021 döneminde turizm alanında faaliyet gösteren kamu yöneticileri, sanat tarihi, tarih ve turizm alanlarında çalışmalar yapan akademisyenler, birlik ve odalarda görev alan kişiler ile şehir ve bölge planlamacıları ve profesyonel turist rehberleri olmak üzere 34 kişiye e-posta yolu ile iletilmiştir. Elde edilen veriler, Trakya Bölgesi'nde var olan inanç turizmine ait kültürel mirasın inanç turizmi açısından önemli bir potansiyeli olduğunu, mirasın sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla bir inanç turizmi rotası oluşturulması yönündedir. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için kültürel miras değerlerinin doğru tespit edilmesi, bölgenin tanıtım ve pazarlamasına yönelik çalışmaların daha etkili bir şekilde sürdürülmesi ayrıca kültürel miras varlıklarının restorasyon çalışmalarının daha yoğun şekilde yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is to suggest a religious route in order to ensure the sustainability of cultural heritage values such as mosques, churches, synagogues, temples, which are located in Edirne-Tekirdağ-Kırklareli provinces within the borders of Thrace Region and have historical importance in terms of religious. In the study, e-interview technique, one of the qualitative research methods, was used. In this context, structured interview questions prepared in accordance with the purpose and method of the research were used in the collection of data. The interview form was sent to 34 people, who are involved in tourism as government executives, academicians doing research in areas such as tourism, history and art history, people working in unions and chambers, city and regional planners and professional tourist guides, in between June 2021 and July 2021 via e-mail. The collected data shows that the cultural heritage of religious tourism in the Thrace Region has an important potential in terms of religious tourism, and that a religious tourism route should be created in order to ensure the sustainability of the heritage. However, in order for this to happen, it is necessary to determine the cultural heritage values correctly, to continue the activities for the promotion and marketing of the region more effectively, and to carry out more intensive restoration works of cultural heritage assets