Reha Erdem sı̇nemasında kadraj
Frame in Reha Erdem's cinema
  1. Tez No: 694907
  2. Yazar: HARUN TEKDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. KEREM İŞCANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Resim ve sinema ilişkisinin irdelenmesi, belli bir dönemi kapsayacak şekilde benzerlikler üzerinden ortak kadraj çözümlemelerinin yapılması, Reha Erdem sinemasındaki kadraj örnekleriyle resim sanatının sinema üzerindeki etkisinin incelenmesi ve sonuçta belirlenen sinema kadrajları ile resim sanatı arasında bağ kuran özgün yapıtların üretilmesi amaçlanmaktadır. Resim sanatının son yüz yılın en efektif sanat dallarından olan sinemaya olan etkisinin belirtilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışma Reha Erdem biyografisi ve yakın dönem filmlerinin incelenmesi, dünya sanatı üzerinde resimsel kadrajların etkisinin gösterilmesi açısından yeni bilgiler içermekte ve bu açıdan önemlidir. Araştırma yöntemi büyük oranda literatür taramasıdır. Görsel veri kullanımı çalışma için gereklidir. Bu bakımdan Müzeler, kataloglar, kütüphaneler, sinema filmleri, videolar ve özel eserlerden yararlanılır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the relationship between painting and cinema, to make common framing analyzes based on similarities to cover a certain period, to examine the effect of painting art on cinema with the framing samples in Reha Erdem cinema, and to produce original works that link the determined cinema framings with the art of painting. It is very important to state the effect of painting on cinema, which is one of the most effective branches of art of the last century. This study contains new information in terms of examining Reha Erdem's biography and recent films, showing the effect of pictorial frames on world art, and is important in this respect. The research method is mostly literature review. The use of visual data is required for the study. In this respect, museums, catalogues, libraries, movies, videos and special works are used.