Reha Erdem sinemasında kurgu
Editing in Reha Erdem cinema
- Tez No: 952949
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sinema geçmişten günümüze sürekli değişen ve gelişen bir sanat dalı olmayı başarmıştır. Sinemada anlam yaratmaya yarayan görsel ve işitsel unsurlar zamanla başkalaşmıştır. Sinematografın keşfinden itibaren sinema başlangıçta sessiz ve siyah-beyaz görüntülerin olduğu, kısa sahne çekimlerin yapıldığı ilerleyen süreçte sesli, renklendirilmiş, uzun sahneler, hareketli çekimlerin yapıldığı ve çeşitli kurgu teknikleriyle anlam yaratmayı geliştiren bir sanat olmuştur. Yönetmenler sinemanın gelişim sürecinde kendilerine özgü teknikleri ve kuramları ortaya çıkarmış, kendilerinden sonraki sinemacılara film yapım süreçlerinde büyük etkiler bırakmışlardır. Türk sinemasının auteur yönetmenlerinden Reha Erdem'in sinemasal biçeminin öne çıkan özelliğinin ''kurgu'' olduğu düşünülmektedir. Reha Erdem metaforik göstergeler, kadraj, kurgu ritmi gibi olguları kendine özgü kullanarak sinemasal biçemini oluşturmuştur. Bu araştırmanın birinci bölümünde sinema tarihinin başlangıcından itibaren kurgu kuramlarının gelişimi anlatılmaktadır. İkinci ve üçüncü bölümlerinde Reha Erdem'in ''Koca Dünya'', ''Kosmos'' ve ''Hayat Var'' filmleri kurgu kuramları çerçevesinde, çekim açıları, çekim sayıları, kamera hareketleri, sahne süreleri, kesmeler, geçişler, renklendirme, ses tasarımı ve görsel efekt başlıkları altında biçem analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema has managed to remain an ever-changing and evolving art form from its inception to the present day. The visual and auditory elements that create meaning in cinema have undergone transformation over time. Since the invention of the cinematograph, cinema initially consisted of silent, black-and-white short takes; in the ensuing period it evolved into an art form featuring sound, colorization, longer scenes, dynamic camera movements, and the use of various editing techniques to deepen meaning. Throughout this evolutionary process, directors have devised their own unique techniques and theories, leaving a profound impact on subsequent filmmakers' production practices. One of Turkish cinema's auteur directors, Reha Erdem, is thought to foreground“editing”as the defining feature of his cinematic style. By uniquely employing metaphorical signifiers, careful framing, and rhythmic cutting, Erdem has forged his own aesthetic. In the first chapter of this study, the development of editing theories from the beginning of cinema history to the present is explored. In the second and third chapters, Reha Erdem's films ''Koca Dünya'', ''Kosmos'' and ''Hayat Var'' are examined through the framework of editing theories under the headings of shot angles, shot counts, camera movements, scene durations, cuts, transitions, color grading, sound design, and visual effects using a stylistic analysis method.