Elazığ ili Uluova yöresi halk inanışarı ve dinler tarihi açısından değerlendirilmesi
Elaziğ province Uluova region folk believement and evaluation in terms of the history of religions
- Tez No: 694921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
“Elazığ İli Uluova Yöresi Halk İnanışları ve Dinler Tarihi Açısından Değerlendirilmesi”adlı çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Uluova Yöresi hakkında kısaca bazı tarihi ve coğrafi bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, Uluova Yöresindeki geçiş dönemleriyle alakalı halk inanışları ve uygulamaları mülakat ve gözlem yöntemleri kullanılmak suretiyle araştırılmıştır. İkinci bölümde ise doğa/tabiat ile ilgili bazı halk inanışları ele alınmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research named“Elazığ Province Uluova Region Folk Believement and Evaluation in Terms of The History of Religions”consists of an introduction and two parts. In the introduction part, some historical and geographical information about Uluova Region is given. In the first part, folk beliefs and practices related to the transition periods in Uluova Region were investigated by using interview and observation methods. In the second part, some folk beliefs about nature are discussed and evaluated.